Miód wielokwiatowy

Istnieje wiele gatunków miodów pszczelich i każdy z nich wykazuje się odmiennym działaniem. Najliczniejszą grupę stanowią miody wielokwiatowe – popularne i powszechnie stosowane, określane również mianem „tysiąca kwiatów”, albowiem pozyskiwane zarówno z roślin uprawnych, jak i dziko rosnących.

Jak wygląda miód wielokwiatowy? Jak rozpoznać prawdziwy?

Miód wielokwiatowy jest wyjątkowy, albowiem w zależności od tego, z jakiej mieszanki kwiatów został przygotowany oraz okresu, w którym zebrano pyłek kwiatowy, jego smak i kolor może się różnić. O ile wiosenny będzie miał lekko słodki smak i jasną barwę, tak letni będzie już bardziej aromatyczny i o ciemniejszej barwie. A jak stwierdzić prawdziwość miodu? Warto w tym celu czytać informacje zawarte na etykiecie. Najlepszy wybór stanowią produkty od polskich producentów. Zagraniczne to zwykle tanie wyroby miodopodobne, z dużą zawartością chińskiej produkcji, które z dobroczynnymi właściwościami na nasze zdrowie nie mają nic wspólnego. Wybierając miód z polskich pasiek możemy mieć pewność, że zakupiony produkt jest nie tylko prawdziwy, ale również zdrowy i smaczny.

Na co pomaga miód wielokwiatowy?

Z uwagi na fakt, że miód wielokwiatowy jest pozyskiwany z wielu gatunków roślin, wykazuje się szerokim spektrum działania. Zebrany wiosną ma dużą zawartość cukrów prostych, dlatego w sposób szczególny polecany jest przy chorobach układu krążenia. Może być również spożywany w stanach przemęczenia i wyczerpania fizycznego i psychicznego. Miód dobrze działa na wątrobę (wspomaga jej procesy detoksykujące) i woreczek żółciowy. Z kolei zbierany latem miód wielokwiatowy zawiera ogromną ilość biopierwiastków i naturalnych enzymów, dzięki czemu wzmacnia odporność, wspomaga przemianę materii, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, a także wywiera pozytywny wpływ na poprawę stanu skóry. Poza tym, jest niskokaloryczny, dlatego doskonale sprawdzi się  podczas słodzenia kawy, herbaty czy pieczenia ciast, zastępując przy tym popularny, choć bardzo szkodliwy cukier biały.

Warto odżywcze miodu wielokwiatowego

Ta informacja w sposób szczególny kierowana jest do osób będących na diecie. Otóż, częste wątpliwości wzbudza kwestia spożywania miodu w trakcie odchudzania. Można, czy nie można? Otóż, jak się okazuje – można, ponieważ łyżeczka miodu wielokwiatowego to raptem 40 kcal, co przy spożywaniu trzech filiżanek kawy czy herbaty dziennie daje tyle samo kalorii, co pasek czekolady!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here