związek

Marihuana, a także zawarte w niej związki aktywne, owiane są złą sławą, choć coraz częściej słyszeć możemy także o jej pozytywnych efektach działania oraz o tym, które ze związków są legalne. Jednak dzisiaj chcielibyśmy się skupić na THC, czyli najbardziej znanej substancji pochodzącej z marihuany.

Czym jest THC? Z chemicznego punktu widzenia…

THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest związkiem chemicznym o budowie wielopierścieniowej. Odznacza się przy tym wysokim powinowactwem do receptorów znajdujących się w organizmie człowieka. Właśnie taka jego budowa sprawia, że jest związkiem aktywnym, który może wpływać na funkcjonowanie ludzi.

Gdzie występuje THC?

THC można znaleźć w różnych podgatunkach konopi. Choć substancję tę często traktuje się jako synonim marihuany, należy podkreślić, że nie jest to prawidłowa interpretacja. THC to tylko jeden ze związków chemicznych, które występują w marihuanie, czyli w suszu uzyskanym z konopi indyjskich. Jednak bez wątpienia jest to najbardziej znana ze wszystkich substancji, które można tam znaleźć.

Co ważne, THC w różnych stężeniach występuje we wszystkich częściach rośliny. Nie znajdziemy go jedynie w uśpionych nasionach. W zależności od gatunku i podgatunku konopi, THC będzie występować w różnych ilościach.

Działanie psychoaktywne THC

THC ma działanie psychoaktywne i względem tego raczej nikt nie ma wątpliwości. Jego psychoaktywne działanie związane jest właśnie z reakcją wspomnianych receptorów na obecność THC. Cząsteczka tetrahydrokannabinolu łączy się z receptorem, pobudzając go do wysyłania impulsów nerwowych – tak właśnie powstaje reakcja, która następnie obserwowana jest z zewnątrz.

Jakie zatem efekty daje THC? Przede wszystkim bardzo mocno rozluźnia i pobudza układ nerwowy do pozytywnego działania. Przekłada się to na szybkie poprawienie nastroju, w tym na wesołkowatość, która często obserwowana jest u osób zażywających THC. Wzrasta energia i ochota na rozmowy, mogą pojawić się zaburzenia czasoprzestrzenne oraz halucynacje. Większość osób odbiera ten stan jako przyjemny, choć pojedynczo może się zdarzyć, że zmiana zostanie odebrana w sposób negatywny. Dodatkowo przy niekorzystnym działaniu THC może pojawić się rozdrażnienie, bezsenność czy nadmierne obżarstwo.

Czy THC jest niebezpieczne?

Prawda jest taka, że zatrucie za pomocą THC nie należy do najłatwiejszych. Nie jest tu substancja wysoce szkodliwa, jednak nie jest też obojętna dla ludzkiego organizmu. Ze względu na wysokie działanie psychoaktywne i występowanie objawów narkotycznych (takich jak halucynacje) oraz zwiększone pobudzenie, które może skłaniać do nieracjonalnych zachowań, THC jest w Polsce i większości krajów Unii Europejskiej nielegalne.

Nielegalne THC a legalne nasiona

Jak już wspomnieliśmy, THC jest nielegalne. Jednak w Polsce sprzedaż, posiadanie i przechowywanie w celach kolekcjonerskich nasion marihuany jest legalne. Wszystko dlatego, że same nasiona nie zawierają THC i co za tym idzie – nie mają działania narkotycznego. Można je dostać na stronie https://ganjafarmer.com.pl/blog/thc-co-to-jest-n88, dzięki czemu każdy, kto interesuje się marihuaną, może je dla siebie zdobyć (choć nie będzie mógł uprawiać roślin).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here