Czy wiesz, że szkliste oczy mogą zwiastować chorobę?

Patrząc głęboko w oczy, można wyczytać z nich nie tylko emocje. Wygląd narządu wzroku czasami informuje o procesach chorobowych, które toczą się w naszym organizmie. Co oznaczają nienaturalnie błyszczące, szkliste oczy? Objaw ten może towarzyszyć różnym chorobom, a sposób terapii zależy od przyczyny.

Szkliste oczy a tryb życia

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje małe, codzienne wybory, mogą wpływać na Twój wygląd – sylwetkę, stan cery, ale także oczy, które zdradzają zmęczenie, niewyspanie, problemy, nałogi. Konsekwencją jakich nawyków są szkliste oczy?

Ten objaw może towarzyszyć przesuszeniu oczu, którego powody są różne (w tym przebyty zabieg chirurgiczny oczu), jednak zwykle dotyczą osób, które spędzają dużo czasu przed ekranami: telewizora, komputera, telefonu. Konsekwencją jest rzadsze mruganie, które na bieżąco powinno nawilżać oczy. Bez mrugania oczy stopniowo wysuszają się, co powoduje przykre objawy: pieczenie, szczypanie, łzawienie. Oczy mogą być także zaczerwienione i zaszklone.(1) W tej sytuacji warto zainwestować w dobry preparat nawilżający oczy i ograniczyć czynniki, które wywołują przesuszenie.

Inną przyczyną szklistych oczu, związaną z trybem życia, może być także odwodnienie. Pozostałymi objawami są wówczas uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie, zawroty głowy. Taki stan częściej jednak dotyczy dzieci.(2)

Możliwym powodem zaszklonych oczu jest zatrucie. Zaszklone oczy mogą towarzyszyć paleniu marihuany i intensywnemu piciu alkoholu. To dlatego, że substancje te wpływają na układ nerwowy i spowalniają zdolność organizmu do regulowania automatycznych funkcji, takich jak mruganie, czego skutkiem jest przesuszenie oczu i ich nadmierne błyszczenie. Do zatrucia może też dojść w wyniku przyjęcia narkotyku lub zbyt wysokiej dawki leku.(1)

Czy to może być alergia?

Uczulenia należą do najbardziej powszechnych powodów szklistych oczu. Alergicy często borykają się z zaczerwienieniem oczu, swędzeniem, łzawieniem i zaszkleniem. Jakie czynniki mogą je wywoływać? Na przykład kurz, pyłki roślin, alergeny zwierzęce, produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu. Pewnym sposobem na pozbycie się problemu jest odcięcie się od jego źródła, czyli alergenu, ale w praktyce to nie zawsze takie proste. Co robić? Na pewno najlepiej jest od zgłoszenia się do poradni alergologicznej i przyjmowania środków zaleconych przez specjalistę – wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Kojąco działają też krople do oczu.(1)

Zaszklone oczy w przebiegu chorób przewlekłych

Niektóre stany chorobowe wiążą się z problemem zaszklonych oczu. Przykładem jest choroba Gravesa i Basedowa, która powoduje nadczynność tarczycy, czyli nadmierne wydzielanie przez nią hormonów. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, polegające na produkowaniu przez organizm przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Charakterystyczne dla osób borykających się z tą chorobą są wytrzeszczone, błyszczące oczy, zaczerwienienie powiek lub spojówek.(3)

Inną ciężką przewlekłą chorobą, która również znajduje się na liście przyczyn szklistych oczu, jest cukrzyca. Czasami u diabetyków pojawia się niebezpieczny stan, zwany hipoglikemią, kiedy poziom cukru we krwi staje się niebezpiecznie niski. Wówczas, oprócz błyszczących oczu, mogą wystąpić zaburzenia widzenia (rozmazany obraz), drżenie rąk, bladość skóry, zawroty głowy i nadmierne pocenie się. W przypadku objawów hipoglikemii diabetyk powinien wypić słodki napój lub sięgnąć po cukierek.(2)

To niektóre z możliwych przyczyn szklistych oczu. Już zwykłe przeziębienie lub inna infekcja dróg oddechowych mogą spowodować błyszczenie i łzawienie oczu. Aby dociec przyczyny problemu, trzeba więc obserwować inne dolegliwości. Jeżeli niepokoi Cię wygląd oczu lub inne objawy związane z narządem wzroku, koniecznie zgłoś się do lekarza!

  1. Griffith T. Causes of and Prevention for Glassy Eyes. https://www.healthline.com/health/glassy-eyes Data dostępu: 6.02.2019
  2. Griff A.M. What does it mean when your eyes are glassy? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321766.php Data dostępu: 6.02.2019
  3. Miśkiewicz P., Bednarczuk T. Nadczynność tarczycy. https://www.mp.pl/nadczynnosc-tarczycy Data dostępu: 6.02.2019

[Głosów:260    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here