Jakie są najbardziej dochodowe uprawy w Polsce w 2019 roku?

Rolnictwo, a ściślej mówiąc uprawa roślin, szczególnie na dużym areale, może być bardzo opłacalna, ale tylko wtedy, kiedy wybierze się odpowiednie gatunki, które przyniosą plon oraz pieniądze. Co opłaca się uprawiać w rolnictwie w obecnym 2019 roku? Warto zgłębić temat, by nie inwestować na próżno, z niską szansą na zysk. Co ciekawe, opłacalną opcją jest nastawienie na rośliny specjalistyczne. Które gatunki brać pod uwagę?

Najbardziej opłacalne uprawy rolnicze na polskie warunki

Polska to w dużej mierze gleby średniej jakości oraz zmienna pogoda, nierzadko z mrozem. Trzeba brać to pod uwagę przy planowaniu upraw. Do najbardziej dochodowych upraw zalicza się na przykład uprawa lawendy wąskolistnej. Ten gatunek doskonale odnajdzie się w naszym klimacie, ale dużym jego walorem jest także fakt, że nie wymaga bardzo wysokiej jakości gleby. Popyt na lawendę wąskolistną na pewno się znajdzie ze względu na to, że jest to roślina szeroko wykorzystywana w produkcji dodatków zapachowych do mydeł, wód toaletowych, ale także preparatów na mole.

Olejek lawendowy to bardzo cenna substancja, która koi zmysły i pomaga przy bezsenności. Co prawda lawenda angielska nie jest jeszcze zbyt popularnym gatunkiem rośliny uprawianej w naszym kraju, ale między innymi właśnie dlatego warto wziąć ją pod uwagę. Trzeba jedynie pamiętać, że konieczny jest zakup najwyżej jakości nasion, wtedy także plon będzie zadowalający.

W każdej uprawie warto zadbać o dobry oprysk. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie dysze do opryskiwacza: http://agrotech-junoszyn.pl/teejet/opryskiwanie/dysze-do-opryskiwaczy/

Innym pomysłem na uprawę w polskich warunkach są grzyby, na przykład boczniaki. Grzyby uprawia się łatwo, nie wymagają one żadnego skomplikowanego podłoża, zaś plon z jednej grzybni jest obfity, Ponadto za egzotyczne gatunki można otrzymać naprawdę zadowalającą cenę w skupie, ponieważ boczniaki, podobnie jak inne gatunki egzotyczne uprawiane w naszym kraju są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Uważane są za smakołyk, za którego amatorzy tego co ekskluzywne są zdecydowani dać dobrą cenę. 

Kolejna możliwość to szkółka krzewów ozdobnych. Cieszą się one powodzeniem, ponieważ w naszym kraju zakłada się coraz więcej ogrodów, do których potrzeba pięknych roślin. Takie krzewy można uprawiać w gruncie lub pojemnikach, a zysk z jednego hektara może wynosić powyżej 5 tysięcy rocznie. To naprawdę opłacalna opcja. 

Inne możliwości opłacalnych upraw w naszym kraju

Przykładem może być chociażby prozaiczny czosnek. Może to wywołać zdziwienie, ale polski czosnek jest niezwykle cennym towarem, poszukiwanym przez osoby, które chcą zakupić i spożywać zdrowy dodatek do potraw. Nasz rynek zalewa bowiem szkodliwy czosnek chiński, do czego przyczyniają się także nasi krajowi importerzy. Sprowadzają oni bowiem towar z Chin i szeroko promują. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że jedynie polski czosnek jest zdrowy, a za jego jedną główkę można dostać nawet 1 zł.

Uprawa nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, wiele czasu czy bardzo żyznej gleby. Wystarczy wykorzystać kawałek nieużytku lub po prostu powiększyć własną uprawę domową, by poprawić sobie budżet. Warto także oczywiście zainwestować czas i wysiłek w większą uprawę, wtedy zysk także będzie zdecydowanie bardziej zadowalający. Ze zbytem czosnku polskiego także nie będzie żadnych większych problemów. 

Podobnie opłacalna jest uprawa ziół. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Tutaj jednak potrzeba nieco lepszej jakości gleby oraz nasłonecznionego miejsca. Bazylia, oregano czy tymianek bez trudu znajdą zbyt. 

Przy uprawach często wykorzystywana jest kiszonka, dlatego przydatna będzie też odpowiednia folia do kiszonkihttp://agrotech-junoszyn.pl/bock-silosysteme/bock-blue-9/

Wracając do gatunków ozdobnych z półki tych opłacalnych w uprawie krajowej, nie można nie wspomnieć o bambusie. Na tutejsze warunki nadaje się jedynie bambus mrozoodporny. Gości on w coraz większej ilości ogrodów, ponieważ jest niezwykle praktyczny i pięknie wygląda. Jest to bardzo szybko rosnąca trawa o sztywnych pędach. Jego szybkość wzrostu jest oczywiście także walorem w uprawie. Wystarczy niewielka działka, by zacząć uprawiać sadzonki bambusa, które później z łatwością znajdą zbyt. 

Podsumowując, odpowiedzią na pytanie dotyczące tego, co opłaca się uprawiać w 2019 roku są rośliny specjalistyczne, w tym zioła i przyprawy.

undefined

[Głosów:556    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here