Moskitiery

W okresie wiosennym i letnim lubimy wyposażyć nasze okna w dedykowane do nich moskitiery. W ten sposób zabezpieczamy się przed dostępem owadów i innych nieproszonych gości. Moskitiery mogą różnić się w zależności od sposobu ich wykonania, użytego materiału i mechanizmu montażu. Poniżej skupiamy się na tym temacie z bliska i podpowiadamy jaki typ moskitiery warto wybrać, by pełniła swoje funkcje w sposób zadowalający.

Najczęściej wybierane typy moskitiery

Moskitiery są bardzo przydatne w ochronie przed owadami, w szczególności przed komarami, chrabąszczami oraz pająkami. Najchętniej wybierane są moskitiery na rzepy, składające się z metalowych lub plastikowych ram i siatki zabezpieczonej rzepami. Można je zamontować bezpośrednio na drzwiach lub oknach i łatwo zdjąć, gdy nie są potrzebne.

Moskitiery na magnes wyposażone są w odmienny mechanizm otwierania i zamykania. Jest to oczywiście magnes, który jest wbudowany w ich krawędzie. Moskitiery takie są proste w użyciu i pozwalają na łatwe ich uchylanie w dowolnym momencie. Dlatego często stosowane są jako moskitiery na drzwi lub okna balkonowe i tarasowe. Ten typ moskitiery oferuje: https://www.sternhoff.pl/119-moskitiery.

Moskitiera a miejsce jej montażu 

Biorąc pod uwagę miejsce montaży, wyróżniamy także moskitiery drzwiowe, okienne i balkonowe. Pierwsze z nich zostały zaprojektowane do zabezpieczenia drzwi przed owadami. Zwykle wykonane są z metalowej ramy (pokrytej siatką) i zamontowane na zawiasach, co pozwala na łatwe otwieranie i zamykanie drzwi. Moskitiery okienne przeznaczone są do montażu na oknach, zwykle na zewnętrznej stronie ich ramy. Zapewniają skuteczną ochronę przed owadami, a jednocześnie umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Moskitiery balkonowe są natomiast montowane na balkonach lub tarasach. Ich konstrukcja, podobnie jak w przypadku moskitiery okiennej, pozwala na jednoczesne wietrzenie pomieszczeń i osłonę przed owadami. Mogą być również wyposażone w zawiasy lub inne mechanizmy pozwalające na ich swobodne otwieranie i zamykanie w dowolnym momencie. 

Z jakimi owadami może sobie poradzić moskitiera 

Moskitiery zapewniają ochronę przed różnymi rodzajami owadów, w tym przede wszystkim przed komarami, które są główną przyczyną ich stosowania. Oczywiście są w stanie zapobiegać także wizytom innych nieproszonych gości, takich jak muchy, osy, pszczoły, muchówki, pająki, motyle, chrząszcze, ważki. 

Niektóre gatunki owadów, szczególnie tych mniejszych, mogą przedostać się przez moskitierę, zwłaszcza jeśli jest uszkodzona lub zbyt luźno przymocowana. Ponadto warto zwrócić uwagę na wielkość oczek siatki i dopasować pod tym kątem moskitierę do typu owadów, przed którymi pragniesz się osłonić 

W Polsce moskitiery są najbardziej przydatne w okresie letnim, gdy aktywność komarów i innych owadów jest wzmożona. Najczęściej stosuje się je od późnej wiosny do wczesnej jesieni, w zależności od regionu i warunków pogodowych. W okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura spada, aktywność komarów i innych owadów zmniejsza się, więc stosowanie moskitiery nie jest już tak istotne. Dlatego często na okres zimowy dokonujemy demontażu, by po kilku miesiącach ponownie wprowadzić na miejsce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here