Zalety e-deklaracji, czy warto przejść na formularz online?

XXI wiek to czas Internetu, komputerów, mediów społecznościowych i komunikatorów. Zakupy online, płatność rachunków z faktur przychodzących na maila. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka nowoczesności również w sprawach urzędowych. Odpowiedzią na te potrzeby była reforma administracji, nazwana reformą e-administracji. Ustawodawca zaproponował nowoczesne rozwiązania, w tym możliwość składania deklaracji podatkowych w wersji elektronicznej i przesyłania ich przez Internet. Tak w dużym uproszczeniu można przedstawić historię powstania e-PITów. Czy w 2018 roku można je nazwać sukcesem? Dlaczego warto zastanowić się nad skorzystaniem z e-deklaracji?

Szybko i wygodnie

Do najważniejszych zalet systemu e-PITy zaliczone są szybkość i wygoda wypełnienia oraz wysyłki. Zasady określają, że każdy podatnik ma prawo wyboru e-deklaracji, jako sposobu swojego spełnienia obowiązku deklaracyjnego wobec organów skarbowych. Oznacza to w skrócie, że każdy może z tej opcji skorzystać. Co więcej, praca może odbywać się na własnym sprzęcie komputerowym, którego nie trzeba specjalnie przygotowywać, czy kupować na tę okazję. Nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu komputerowego, kasy, ani żadnych innych narzędzi, poza własnym komputerem. Dodatkowo, oczywiście ze względów technicznych pojawiają się pewne wymogi systemowe, ale sprosta im większość typowych PC’tów, czy laptopów. Na rynku pojawiają się nawet specjalne aplikacje stworzone do pracy na tabletach, czy smartfonach. By zacząć pracę, podatnik musi zainstalować na swoim sprzęcie specjalną aplikację, czy inaczej oprogramowanie do wypełnienia PIT. Potem, po skończonej pracy, ma możliwość podpisania oraz przesłania formularza nadal „przez komputer” i za pomocą sieci Internet. W wielu przypadkach nie jest wymagany elektroniczny podpis kwalifikowany.

Łatwo i prosto

Co ważne, do wyboru podatnika należy, z jakiej aplikacji do pracy nad swoim e-PITem skorzysta. Ma zasadniczo dwie opcje. Po pierwsze, może zainstalować aplikacje proponowane przez Ministerstwo Finansów. Alternatywnie, może skorzystać z programów komercyjnych zapewnianych przez wiele firm finansowych, informatycznych, czy księgowych. Która z opcji jest lepsza? Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Zależy to od indywidualnej sytuacji każdego z podatników. Aplikacje Ministerialne są dostępne dla każdego i są bezpłatne. Są jednak stworzone jako ogólny program i muszą być w miarę elastyczne, jeżeli chodzi o wymagania sprzętowe, itp. Dlatego program z założenia nie może być zbyt rozbudowany. Programy komercyjne są dostępne na płytach CD lub do ściągnięcia w Internecie i  bardzo często również są udostępniane bezpłatnie. Mogą bardziej dostosować się do potrzeb użytkownika i stanowić różne wersje, czy pakiety oprogramowania. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać tylko z zaufanych, renomowanych źródeł, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego e-PITa.

Podsumowanie i rekomendacje

Bez względu na wybór aplikacji do wypełniania deklaracji, sposobu jego wypełnienia, skorzystania z opcji wstępnego wypełnienia PIT, czy opcji Twój e-PIT, podatnik zawsze powinien pamiętać o konieczności zabezpieczenia swoich danych oraz weryfikacji poprawności swojej deklaracji. PIT zawiera przecież nasze poufne dane, a wstępnie przygotowywane formularze opierają się na informacjach przekazywanych przez pracodawców i inne podmioty, które też mogły się pomylić.

Bardzo łatwo znaleźć opinie na temat produktu czy producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here