Jakie parametry okien są najważniejsze?

Wybierając okna, nie patrz jedynie na estetykę ich wykończenia.

Wiadomo, że ramy okienne mają pasować do charakteru domu czy kolorystyki jej elewacji i dachu, ale priorytetem są ich parametry techniczne. To właśnie one wpływają na komfortowe użytkowanie, wieloletność ich funkcjonowania bez usterek czy właściwą izolację cieplną domu. Musisz zdać sobie sprawę, że niewłaściwe okna będą przepuszczać generowane wewnątrz domu ciepło i wpuszczać do wnętrza zimno. To z kolei wiązać się będzie z wysokimi opłatami za ogrzewanie.

Pamiętaj, że zakup i montaż okien jest jedną z największych inwestycji, jaka wiąże się z budową i późniejszym użytkowaniem domu. Nie możesz więc pozwolić sobie na złą decyzję i wiążące się z nią przez długie lata zbędne koszty. Sprawdź, na jakie parametry musisz przede wszystkim zwrócić uwagę, by stolarka okienna służyła w swojej doskonałości przez długi czas.

Nowoczesne okna na miarę Twoich potrzeb

Może się tylko wydawać, że okna są prostą konstrukcją. Tak naprawdę ich produkcja jest wielce skomplikowana, a one same mogą się od siebie sporo różnić. Te współczesne znacznie różnią się na przykład od okien, jakie producenci oferowali jeszcze kilkanaście lat temu. Dobre okna to nie tylko komfort ich użytkowania, ale także sprawdzone rozwiązania, które będą wpływać na optymalną izolację.

Okna powinny być duże. Tafla szyby powinna być jak największa, a ramy okienne jedynie dodatkiem, który technicznie wpływa na ich stabilność. Duże okna mają znaczenie nie tylko dla samopoczucia domowników. Zimą dociera przez nie o wiele więcej światła, dzięki czemu wnętrze domu naturalnie się nagrzewa. Dzisiaj nowoczesne okna wręcz ukrywają skrzydło drzwiowe. Są jednolitą płaszczyzną, co daje nie tylko dobry efekt wizualny, ale jest też praktyczne. Weźmy przecież pod uwagę konieczność regularnego mycia okien.

Istotne są też parametry techniczne samych szyb. Już dawno przestano stosować okna jednoszybowe, z rynku wychodzą też te dwuszybowe. Dzisiaj stawia się na te droższe, trzyszybowe, które gwarantują najlepszą izolację. Co ciekawe, zgodnie z normami unijnymi, od roku 2021 będą mogły być montowane jedynie okna trzyszybowe. Wszystkie okna muszą też posiadać wywietrzniki, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegają na przykład parowaniu okien czy skraplaniu się na nich wody.

Zwróć uwagę na montaż okien

Producent okien i specialiści, którzy zajmują się stolarką okienną, stawiają teraz na ciepły montaż. To ten warstwowy, który zakłada nie tylko wykorzystanie pianki PUR. Do jej osłony wykorzystywana jest też folia okienna i taśma paroszczelna. Tylko w ten sposób zapobiega się powstawaniu niekorzystnych mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, a do wnętrza domu przedostaje się zimno i wilgoć.

Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na oknach. Wybieraj sprawdzonych producentów i ekipy montażowe z wieloletnim doświadczeniem. Nie podejmuj się samodzielnego montażu, jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji. Wybieraj okna nowoczesne, które zostały stworzone zgodnie z najnowszą sztuką techniczną. Weź pod uwagę, że dobre okna będą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here