Zakup używanego auta i pierwsze wydatki

Planując zakup używanego samochodu warto pamiętać o tym, że sam koszt auta to nie wszystkie wydatki z którymi musimy się liczyć. Należy także pamiętać, że część sumy powinna zostać odłożona na wymianę płynów eksploatacyjnych oraz wymianę części. Pytasz czemu musisz wydać pieniądze na wymianę płynów w nowo zakupionym aucie? Ponieważ tak naprawdę nie wiesz jaki jest ich rzeczywisty stan. Nie wiemy przecież jak auto było eksploatowane przez poprzedniego właściciela, ani w jaki sposób było serwisowane. Jeżeli były posiadacz jest nam dobrze znany i godny zaufania – możemy odstąpić od tych zasad, w każdej innej sytuacji pamiętajmy aby zachomikować gdzieś sumę odpowiadającą 10-15% wartości pojazdu. Bądźmy świadomi tego, że nikt nie inwestuje w auto, które ma zostać sprzedane. Oczywiście należy poinformować kupca o realnym stanie samochodu, jednak lokowanie pieniędzy w naprawienie każdego uszczerbku to przeciągnie struny.

Płyny eksploatacyjne

Na pierwszy ogień idzie wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych. Mogą się w nich znajdować opiłki metalu, a sam ich stan może odbiegać od poprawnego. Przy wymianie płynów warto kierować się zaleceniami producenta, włącznie z doborem oleju przekładniowego. Jego wymiana jest konieczna jedynie w niektórych przypadkach. Ma różną trwałość – czasami jest to 50 tys. km, w innym aucie może to być 100 tys. km. Jeżeli kupujemy samochód z przebiegiem zbliżającym się do 100 tys km. nie zastanawiajmy się dwa razy, czy warto wydać trochę grosza, tylko od razu przejdźmy do działania. Wymiana oleju silnikowego to koszt w granicach 100 – 200 zł, olej przekładniowy wymaga inwestycji o podobnej wartości (cena może sięgać nawet 1000 zł w przypadku wysokiej ceny oleju i trudnej wymiany). Nowy płyn chłodniczy i hamulcowy to koszt około 200 zł.

Filtry

Nie zapominajmy, że wymiana oleju przy pozostawieniu starego filtra mija się z celem, ponieważ to właśnie w nim zbiera się największa ilość zanieczyszczeń. Zwykle nie wiemy jakie paliwo było stosowane przez poprzedniego właściciela – warto więc pokusić się o wymianę filtra powietrza. Obie te części są odpowiedzialne za czystość mieszanki w silniku, dlatego lepiej aby nie zawierała ona wody, fuzli lub jakichkolwiek ciał obcych. Warto zainwestować część pieniędzy w wymianę filtra kabinowego, który zajmuje się zatrzymywaniem kurzu i pyłków próbujących dostać się do wnętrza pojazdu. Brudny, wilgotny filtr stanowi pożywkę dla wielu bakterii i grzybów, które są bezpośrednią przyczyną alergii wśród kierowców. Nie ma więc nad czym się zastanawiać – koszt całego zestawu powinien mieścić się w granicach od 100 do 250 złotych.

Wymiana świec i paska rozrządu

Wskazane jest sprawdzenie stanu świec zapłonowych – jeżeli są zakopcone czy popękane – wymiana jest koniecznością. Nowy komplet to koszt 100 zł. Układ rozrządu, a w szczególności pasek, to już grubsza sprawa. Jeżeli stan paska sugeruje, że długo już nie popracuje należy go wymienić. Z dużym prawdopodobieństwem wiąże się to także z zakupem nowego napinacza, rolki i pompy do wody. Całkowita cena takiego zabiegu waha się od 600 do 1100 zł.

Jak widać wymiana wszystkich tych elementów to spora suma pieniędzy, którą warto odłożyć przed finalizacją zakupu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here