Zabezpieczenia antykradzieżowe na każdą kieszeń

Mimo tego, że statystyka sugeruje zmniejszenie się problemu kradzieży aut na naszych ulicach, to wciąż sytuacje te mają miejsce. Co więcej, średnio co 39 minut ktoś zostaje pozbawiony wiedzy na temat swojego pojazdu. Czy na rynku uda się odnaleźć zabezpieczenia, które przy niskim koszcie inwestycji pozwolą nam spokojnie spać?

Nie ma auta, którego nie da się ukraść. Oczywiście zależy to głównie od umiejętności rabusia oraz jego determinacji. Jeżeli jednak na parkingu zauważy dwa interesujące go pojazdy, z czego pierwszy będzie zabezpieczony, drugi nie to wiadomo jaką decyzję podejmie. Właśnie dlatego warto pokusić się o zakup dodatkowej bariery antykradzieżowej. Na co przede wszystkim złodziej zwraca uwagę? Markę, kolor i rodzaj silnika zamontowanego w samochodzie. Najbardziej narażone są auta marki VW, Audi oraz Toyota, z czego większość z nich od razu zostaje przeznaczona do rozbiórki na części.

Antykradzieżowe systemy mechaniczne

Po pierwsze blokada na kierownicę – zabezpieczenie stosowane w autach już od lat 90. Ceny takiego ochraniacza są niskie, ale sam system nie stanowi dobrej asekuracji od kradzieży. Najprostszym sposobem obejścia jest po prostu wykręcenie kierownicy i zamontowanie w tym miejscu drugiej. Wadą tego zabezpieczenia jest niewygoda związana z nieustannym montażem i demontażem elementu. Innym rozwiązaniem może być blokada skrzyni biegów, która od pewnego czasu montowana jest fabrycznie w nowych autach przez producenta. Co za nią przemawia? Prostota użytkowania, skuteczność oraz niewrażliwość na sztuczki złodziei. Można ją stosować zarówno w skrzyniach manualnych jak i automatycznych.

Antykradzieżowe systemy elektryczne

Jeżeli nasz budżet nie przekracza 300 zł warto rozejrzeć się za alarmem przeznaczonym do montowania w autach wyposażonych w szynę CAN. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie w nich blokady zapłonu – kiedy alarm zostanie uruchomiony jednocześnie nastąpi odcięcie możliwości rozruchu pojazdu. Dodatkowo systemy te posiadają zmienny kod oraz zabezpieczenie przed skanowaniem, dzięki czemu utrudnione jest skopiowanie pilota i włamanie się. Jeżeli jednak 300 zł to dla nas zbyt duże finansowe obciążenie, na rynku można znaleźć wiele rozwiązań w cenie około 100 zł. Wśród nich uwagę przyciągają blokady odcięcia masy z systemem zbliżeniowym. Zasada działania jest prosta – w przypadku aktywacji zabezpieczenia uruchomienie silnika może się udać jedynie po przyłożeniu palca w miejscu jego zamontowania.

GPS

Zawsze możemy zaopatrzyć się w system śledzenia GPS bądź GSM – ich cena to około 300 zł. Śledzi on drogę przebytą przez auto – jeżeli chcemy dowiedzieć się, gdzie właśnie znajduje się pojazd wystarczy wysłać SMS na numer karty SIM zamontowanej w module, aby otrzymać wiadomość zwrotną z dokładnym położeniem geograficznym auta. Lokalizatory GPS mają jednak pewną wadę – zarówno w przypadku GPS jak i GSM częstotliwość może zostać w prosty sposób zmylona. Wystarczy, że złodziej skorzysta z „zagłuszarki”, a odnalezienie pojazdu stanie się niemożliwe.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kilku zabezpieczeń, aby maksymalnie utrudnić rabusiowi zadanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here