Zabawa z psem

Zabawa z psem to dla wielu właścicieli czworonogów wspaniały czas, który mogą spędzić ze swoimi ulubieńcami. Służy nie tylko rozrywce i zacieśnianiu więzi, ale też doskonale wpływa na psie zdrowie i psychikę. Zobaczmy zatem, co warto wiedzieć o samej zabawie i zabawkach dla psa.

Dlaczego zabawa z psem jest tak ważna?

Psy to zwierzęta ciekawskie i aktywne. Nawet największy “kanapowiec”, o jakim możemy pomyśleć, lubi od czasu do czasu poszaleć na zewnątrz lub w domu. Nie ma w tym nic dziwnego: psy instynktownie wiedzą, że ruch i zabawa po prostu im służą. Są dla nich też znacznie ciekawsze niż rutynowe siedzenie na kanapie i patrzenie na wykonujących swoje obowiązki domowników.

Podczas zabawy pies może rozruszać mięśnie i kości. Cały układ jego ruchu pracuje, a co za tym idzie – nabiera większej sprawności. Dzięki dużej aktywności pies zdobywa lepszą kondycję i wytrzymałość, a dodatkowo unika zbędnych kilogramów. Warto o tym pamiętać, ponieważ pojawienie się otyłości u zwierzęcia wiąże się z obniżeniem jego zdrowia i gorszym samopoczuciem, a żaden właściciel by tego nie chciał.

Jednak nie tylko zdrowie fizyczne psa jest ważne. Niemniej istotne jest zdrowie psychiczne, na które zabawa również wpływa pozytywnie. Pozwala psu spożytkować energię, dostarcza mu nowych bodźców i po prostu cieszy. Jest ciekawym kontaktem z właścicielem, co buduje relacje społeczne zwierzęcia, które są ważną częścią jego życia. Duża ilość dobrej zabawy z pewnością pomoże mu uniknąć apatii.

Zabawa na świeżym powietrzu również jako trening z nagrodami

Wiele osób chciałoby, aby ich psy zachowywały się lepiej: spokojniej i grzeczniej, a także, aby wykonywały proste polecenia. Najlepiej nauczyć zwierzę tego typu zasad właśnie podczas zabawy, nagradzając odpowiednio za wykonanie prostych instrukcji. Odpowiedni smakołyk z pewnością będzie doskonałą nagrodą i zachęci zwierzę do jeszcze większej aktywności oraz powielania pozytywnego zachowania. Z kolei atmosfera miłej zabawy i przyjemnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu sprawi, że czworonożny przyjaciel będzie brał chętnie udział w każdym kolejnym, nawet bardziej skomplikowanym treningu.

Prawidłowy dobór zabawek

Aby zabawa z psem naprawdę była dobra i owocna, bardzo ważny jest prawidłowy dobór zabawek dla zwierzęcia. Przede wszystkim muszą być odporne na uszkodzenia, ponieważ w innym przypadku pies mógłby łatwo je przegryźć. Istniałoby wówczas niebezpieczeństwo, że jakiś odłamek zostanie połknięty, co mogłoby się skończyć operacją. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, by zabawki były wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Oferowane w sklepie zoo zabawki powinny być więc absolutnie bezpieczne dla psa, ale też atrakcyjne i dopasowane do niego wielkością. Dla dużych i małych ras należy bowiem wybrać inne zabawki, które dobrze będą mieściły się w pysku i zachęcą psa do aportowania czy przeciągania na swoją stronę. Powinny być także wygodne dla właściciela, aby mógł je łatwo podnosić, transportować czy rzucać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here