Własna firma, czy etat? Co jest lepsze?

To, czy wybrać założyć własną firmę, czy iść na etat i pracować u kogoś, jest zależne tylko od osobistych preferencji i upodobań. Obie opcje mają zarówno plusy, jak i minusy. Ale dla tych, którzy poważnie myślą o przyszłości i zarabianiu prawdziwych pieniędzy, szybko przekonają się, że te dwie nie są jedynymi. Dziś jednak zastanowimy się, jakie są zalety i wady pracy na etacie i posiadania własnej firmy.

Zalety i wady pracy na etacie

Zawsze na czas

Etat to opcja dla ludzi, którzy lubią mieć w pracy względny porządek, a czas, który na nią jest przeznaczony podlega ściśle określonym w umowie normom. Jeśli pracujesz od 8 do 16, od poniedziałku do piątku, to oczekujesz, że wychodzić z pracy będziesz równo z zegarkiem, a szef nigdy nie będzie sprytnie zatrzymał Cię na dodatkowe Twoje CENNE minuty. Niestety w większości przypadków, są to tylko złudne nadzieje.

Stałość wypłaty

Przyjmuje się, że obecnie najniższa krajowa wynosi 1850 zł brutto. Co oznacza około 1355 zł do ręki. Nie jest to oszałamiająca kwota, a w związku ze zwiększającą się inflacją, tak naprawdę oznacza minimalną do tego, aby żyć. Za wynajęcie małej kawalerki, w niezbyt dobrym standardzie przyjdzie nam zapłacić około 900 zł z opłatami. Gdy dodamy do tej kwoty około 300 zł na jedzenie. Zostaje nam już tylko 155 zł. A co, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki, albo choroba? Cóż, bez pomocy, osoba, która w najbliższym nie może marzyć o podwyżce, będzie żyć w napięciu od poniedziałku do poniedziałku. Perspektywa nie jest zbyt ciekawa. Ale nie martwcie się! Od stycznia wchodzi nowa stawka minimalna zwiększona o 150 zł. Aż się serce raduje.

Zalety i wady posiadania własnej firmy

Nienormowany czas pracy

W przypadku swojej własnej firmy to Ty decydujesz o tym, ile swojego czasu poświęcasz na pracę. Jest to założenie co prawda dość teoretyczne, zważywszy, że gdy przyjdzie okazja na podjęcie się większej ilości zleceń, niekiedy w swojej własnej pracy, spędzać będziesz więcej czasu, niż tradycyjnej.

Mimo tego, nie da się ukryć, że prowadząc własną firmę, zawsze zadania możesz zlecić swojemu pracownikowi – choć nie wszystkie. A na dodatek najprawdopodobniej robisz to co lubisz. Plusem jest oczywiście fakt, że Ty sam decydujesz o tym, kiedy wybierzesz się na urlop i ile tego urlopu weźmiesz. Zatem nawet, gdy zdecydujesz się przez kilka dni popracować nieco intensywniej, potem możesz zafundować sobie lekkie lub całkowite lenistwo.

Jak wyglądają pieniądze?

Dużo zależy tutaj od branży, a także niszy, w którą zechcesz „uderzać”. Tak naprawdę to Ty sam jesteś zależny/a od tego ile tych pieniędzy ostatecznie trafi do Twojej kieszeni. Gdy pracujesz sam, cała odpowiedzialność za generowanie obrotu spada na Twoje barki przez co może (ale niekoniecznie musi) być on mniejszy. W ramach tego, jak Twoje firma zdobywać będzie kolejne kontrakty, i zwiększać się będzie baza jej klientów, Twoje zarobki będą coraz większe. Firma wymaga zaangażowania i troski. Gdy Twoje działania będą stawiały na rozwój i poprawianie jakości z pewnością nie będziesz narzekał/a na brak pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here