Wakacje last minute z psem

Wysoka temperatura powietrza gdy żar leje się z nieba to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla ludzi, lecz także zwierząt. Przygotowując się na wspólny wyjazd do ciepłych krajów wraz ze swoim pupilem, warto zadbać o niego tak, by nie doszło do przegrzania czy udaru czworonoga. W jaki sposób można ochronić psa przed upałami?

Dlaczego należy chronić psa przed wysoką temperaturą?

Podczas upałów ludzki organizm chroni się przed wysoką temperaturą. Robi to przede wszystkim poprzez pocenie się. Niestety u psów ten sposób termoregulacji jest słabo rozwinięty. Psie gruczoły potowe występują jedynie na końcach łapek (między palcami). Czworonogi pozbywają się z ciała nadmiaru gorąca poprzez charakterystyczne ziajanie, które w krótkim czasie przyczynia się także do znacznego zmniejsza nawodnienia organizmu. To ostatecznie może doprowadzić do przegrzania, a nawet niebezpiecznego dla życia udaru.

Inne czynniki wpływające na zdolność wymiany ciepła

Na zdolność wymiany ciepła u psów wpływają również inne czynniki, takie jak wiek, kondycja, budowa ciała, choroby oraz dieta. Psy krótkoczaszkowe, czyli takie posiadające małe kufy (mopsy, buldogi, pekińczyki), znacznie gorzej radzą sobie z upałami. Jest tak, ponieważ ich krótkie nosy podczas ziajania nie nadążają z odpowiednim schłodzeniem powietrza zanim trafi ono do płuc. Jednak nie tylko budowa czaszki ma wpływ na termoregulację organizmu. Udając się z pupilem do ciepłych krajów, warto systematycznie wyczesywać jego sierść. Pozbędziesz się wtedy kołtunów i martwego podszerstka, dzięki czemu, powietrze będzie mogło docierać bezpośrednio do skóry psa, przynosząc mu miłą ochłodę.

Woda na wszystkie sposoby

W upalne dni dostęp do chłodnej, świeżej wody jest absolutnie niezbędny. Jeśli więc planujesz wyjść na spacer z psem podczas urlopu w ciepłych krajach, koniecznie pamiętaj o zabraniu ze sobą butelki ze schłodzoną wodą oraz miski (np. składanej lub nadmuchiwanej). Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w niewielki spryskiwacz, którym od czasu do czasu będzie można chłodzić łebek i grzbiet czworonoga.

Chłodne i zacienione miejsce dla pupila

Zabierając ze sobą czworonoga do ciepłych krajów, weź pod uwagę jego stan zdrowia, kondycję i ogólne samopoczucie. Jeśli:  pies nie będzie chciał wychodzić na spacery, gdy panuje upał; lub zauważysz, że mocno rozgrzane powietrze mu nie służy, pozostaw go w domu i zapewnij mu dostęp do chłodnego, zacienionego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie otwartych drzwi do łazienki, w której z reguły panuje najniższa temperatura, a znajdująca się na podłodze zimna terakota szybko chłodzi rozgrzane łapy i brzuch czworonoga.

Ochroń psa przed najwyższymi temperaturami. Wyprowadzaj go wieczorem lub rano!

Wychodząc na zewnątrz podczas upału, pamiętaj, że betonowe posadzki czy płyty mogą być bardzo nagrzane. Chodzenie po nich może doprowadzić do poparzeń łap psa. Nie wyprowadzaj psa na zewnątrz w środku dnia. Staraj się wychodzić z nim na dłuższe spacery rano lub dopiero wieczorem. W ten sposób, przynajmniej w minimalnym stopniu, możesz ochronić psa przed wysokimi temperaturami.

Odpowiednia dieta i elektrolity

Aby twój pies lepiej zniósł upały podczas wyjazdu, postaw na zbilansowaną dietę, zapewniającą pupilowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze, takie jak makro- i mikroelementy oraz prebiotyki. Zabierz ze sobą w podróż karmę przygotowaną z naturalnych składników, pozbawioną wszelkich sztucznych barwników czy konserwantów oraz dostosowaną do specjalnych potrzeb czy wieku psa – np. karma Purina DOG CHOW®. Oprócz pełnowartościowej karmy warto także od czasu do czasu wzbogacać wodę dla psa w elektrolity. Można je kupić w przychodniach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. Dzięki nim, twój pupil ma szansę zachować energię i dobre samopoczucie nawet w najbardziej męczące upały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here