Utrata paszportu

Utrata paszportu za granicą powinna zostać zgłoszona na miejscowy posterunek policji. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy uniknąć opłaty za wyrobienie nowego paszportu. Poza tym zawsze istnieje szansa na odzyskanie dokumentu. Warto w ten sposób również zastrzec wykorzystanie twojego paszportu i zawartych w nich danych przez osoby postronne.

Utrata paszportu na terenie UE

Utrata dokumentu na terenie UE nie jest tak bardzo poważna, ponieważ praktycznie bez problemu uda się nam wrócić do kraju. Wystarczy tylko posiadać dowód osobisty, który należy pokazać podczas kontroli na granicy. Jeżeli nie posiadasz tego typu dowodu tożsamości to i tak raczej uda Ci się wrócić do kraju, ponieważ nie ma na przejściu granicznym żadnej kontroli szczególnie, gdy wracamy samochodem.

Utrata paszportu poza terenem UE

Utrata paszportu poza terenem UE jest już bardziej skomplikowana, ponieważ musimy udać się do naszej ambasady lub konsulatu znajdującego się w danym kraju. Warto przed udaniem się za granicę UE zorientować się gdzie znajdują się ambasady czy konsulaty. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Możemy znaleźć adresy naszych placówek. Czasem również przy wjeździe do danego kraju dostaniemy sms-y gdzie znajduje się dana ambasada.

Wyrobienie nowego paszportu za granicą

Wyrobienie paszportu za zagranicą to nie łatwa sprawa. Będziemy musieli udowodnić swoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Związku z tym należy przedstawić odpowiedni dokumentu ze zdjęciem (dowód osobisty lub prawo jazdy). Najlepiej, jeżeli będziemy posiadać również ksero utraconego paszportu. Oprócz tego powinniśmy wypełnić szereg formularzy dostępnych w placówce oraz złożyć dwa odpowiednio zrobione zdjęcia.

Warto, więc przed podróżą zaopatrzyć się w kserówki paszportu i przechować je w innym miejscu niż resztę dokumentów. Idealnym pomysłem jest zrobienie skanu paszportu i wysłanie go na swoją skrzynkę pocztowa (e-mail). Dzięki czemu bez problemu przedłożysz skan paszportu korzystając z Internetu dostępnego w placówce.

Jeśli jednak nie posiadasz żadnych dokumentów tożsamości to mogą za ciebie poręczyć osoby towarzyszące np. rodzina lub pilot wycieczki, które posiadają polskie obywatelstwo.

Utrata paszportu jest bardzo problematyczna dla osób, które podróżują same a nie posiadają innych dokumentów tożsamości, ponieważ znacznie wydłuża się czas wyrobienia paszportu. Konsulat w celu ustalenia tożsamości musi się skontaktować z odpowiednimi urzędami w naszym kraju. Powinniśmy się przygotować na to również, że wszelkie opłaty z wyrobieniem dokumentów oraz dojazdów do konsulatu i noclegów będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Warto wiedzieć

Jeżeli utrata paszportu nastąpiła w kraju, który nie posiada polskiej placówki dyplomatycznej to należy udać się do dowolnego konsulatu, który należy do Unii Europejskiej. Powinniśmy tam poprosić o wydanie stosownego dokumentu, który pozwoli na wrócić do Polski tzw. ETD, czyli Europejskim Dokumentem Podróży. Utrata dokumentów tożsamości może nam przysporzyć wiele problemów. Należy pamiętać o tym żeby posiadać kserówki paszportu i nie trzymać wszystkim dokumentów razem.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here