Selen

W ostatnim czasie coraz więcej osób choruje na różnego rodzaju nowotwory. Bardzo często zdarza się, że choroba może być skutkiem nieprawidłowego odżywienia naszego organizmu. Warto pamiętać, iż jednym z najbardziej popularnych pierwiastków, które mogą zapobiec powstawaniu w naszym organizmie nowotworu jest selen. Zatem dlaczego tak ważna jest jego odpowiednia suplementacja?

Warto pamiętać, iż selen jest niezbędnym pierwiastkiem, dzięki któremu jest możliwe działanie peroksydazy glutationowej. To właśnie ta rodzina enzymów chroni nasze komórki przed utlenianiem się za pomocą nadtlenków, czyli wolnych rodników. Należy mieć świadomość, iż wolne rodniki mają negatywny wpływ na nasz organizm. Między innymi przyspieszają procesy starzenia się naszej skóry, a także jeżeli jest ich w naszym organizmie bardzo dużo, zwiększają ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nowotworów. Warto wiedzieć, iż tego typu pierwiastek działa przeciwrakowo w szczególności w przypadku nowotworów prostaty oraz jelita grubego.

Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze do lat 50, ubiegłego wieku selen nie był uważany jako istotny pierwiastek w ludzkim organizmie. Jednak jak pokazują najnowsze badania społeczeństwa, które posiadały niedobór wspomnianego pierwiastka coraz częściej chorowały na nowotwory między innymi płuc oraz żołądka, pęcherza moczowego lub też tarczycy.

Bardzo wiele osób nie jest świadomych, w jakich produktach możemy znaleźć wspomniany selen. Jeżeli chcemy dostarczyć tego typu pierwiastka do naszego organizmu, powinniśmy przede wszystkim sięgać po owoce oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest to bardzo istotne, ponieważ selen może występować w trzech odmianach. Jedynie jeśli będziemy posiadać wszystkie trzy odmiany w naszym organizmie, które występują w odpowiednim stężeniu, mamy większą szansę na uniknięcie różnego rodzaju nowotworów.

Pierwszą odmianą selenu jest selenin sodu. Warto pamiętać, iż tego typu odmiana selenu niszczy związki nowotworowe bardzo różnymi metodami. Jednak jedną z najbardziej popularnych jest niszczenie mitochondriów w komórkach rakowych, z kolei mitochondria w zdrowych komórkach pozostają nienaruszone. Warto wiedzieć, iż zwiększa także aktywność peroksydazy glutationowej, dzięki czemu mamy większą ochronę.

Kolejnym związkiem selenu jest L-selenometionina. Jest to organiczny związek, który w swoim składzie zawiera naturalny aminokwas, jakim jest L-metionina. Tego typu związek jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. Jak wykazują najnowsze badania, podawanie go pacjentom powstrzymało rozwój komórek nowotworowych.

Ostatnim związkiem jest Se-metylo-L-selenocysteina, który zawiera aminokwasy takie jak L-cysteina oraz aminokwas siarkowy. Dzięki niemu możemy powstrzymać rozwój raka piersi.

Warto pamiętać, iż selen w naszym organizmie występuje praktycznie w śladowych ilościach. Jednak jego odpowiednia dawka może zwalczyć nowotwory we wczesnym stadium ich rozwoju. Należy także pamiętać o tym, że są to trzy związki selenu i każdy z nich działa inaczej, a także w inny sposób chroni nasz organizm przed powstaniem komórek nowotworowych. Dlatego tak istotny jest jego odpowiedni poziom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here