Nie musisz mieć wcale całego wolnego dnia, aby przygotować dla siebie wartościowe i dietetyczne posiłki. Zdrowa kuchnia bywa nawet prostsza od tej typowo polskiej, pełnej smażonych i tłustych dań. Oczywiście na początku, gdy zaczniesz przestawiać się na zdrowsze i chudsze gotowanie, może być ci ciężko, bo będziesz musiał poświęcić trochę czasu na opanowanie nowych technik gotowania. Do wszystkiego szybko jednak przywykniesz. A wtedy nagle okaże się, że wartościowy lunch zdołasz wykonać w ciągu godziny, jednocześnie zajmując się też innymi obowiązkami.
Od razu możesz włączyć piekarnik i nagrzać go do temperatury dwustu stopni C. Przygotuj sobie także większą blaszkę lub formę do pieczenia i przykryj naczynie zwykłym papierem do pieczenia lub rozsmaruj na nim niewielką ilość oliwy z oliwek. Czas przejść do gotowania. Niecały kilogram batatów obierz ze skórki i oczyść z resztek zanieczyszczeń. Warzywa pokrój w kostkę lub talarki i umieść w żaroodpornym naczyniu, równomiernie rozstawiając je na jego dnie. Koniecznie je dopraw. Możesz zastosować gotową ulubioną mieszankę przypraw albo zrobić ją samodzielnie, łącząc oliwę z oliwek z solą, słodką papryką i chilli. Taką marynatą polej rozłożone bataty. Od razu umieść je w piekarniku i piecz przez ok. 25 minut, od czasu do czasu sprawdzając, czy bataty zdążyły się już zrobić.
Niemalże wszystkie przepisy na dietetyczne dania uwzględniają jakieś mięso lub przynajmniej rybę, więc tym razem będzie inaczej. Wykonasz danie bez dodatku produktów odzwierzęcych i przekonasz się, że dieta wegańska też może być bardzo smaczna. Wyciągnięte bataty przestudź pod zimną wodą i zmiksuj je blenderem. Doda do nich posiekane trzy ząbki czosnku, startą skórkę z dwóch cytryn, cztery łyżki mąki pełnoziarnistej oraz sól i pieprz do smaku, a następnie wszystko wymieszaj ręką. Teraz przejdź do formowania małych kulek. Rób to przy pomocy łyżki i gotowe krążki od razu układaj na przygotowanej wcześniej formie z papierem. Kuleczki włóż ponownie do nagrzanego piekarnika na piętnaście lub dwadzieścia minut. Następnie znów je ostudź i od razu skonsumuj. Możesz też przechowywać je w lodówce i podawać przez kilka kolejnych dni.
Taki zdrowy lunch najlepiej smakuje w towarzystwie świeżej pity i warzywnego hummusu. Ale nie musisz ograniczać się wyłącznie do tych dwóch dodatków. Jeżeli twoja inwencja twórcza podpowiada ci inne połączenie smakowe, koniecznie je wypróbuj. W kuchni warto bowiem zawsze kombinować. To dzięki wyobraźni przepisy na dietetyczne dania są tak niesamowite.