Farby do ubrań i obuwia – poradnik przed zakupem

0
1077

Coraz częściej decydujemy się na przerabianie ubrań, które kupujemy. Dotyczy to zarówno ubrań nabywanych w sklepach sieciowych, jak i second handach. W obu przypadkach, mamy możliwość nie tylko odświeżenia wyglądu danego ubrania, ale również jego „customizacji”. Pod pojęciem tym rozumie się nadanie wybranemu ciuchowi indywidualnych cech, tak, aby odpowiadał naszym preferencjom. Jedną z najpopularniejszych form customizacji jest obecnie farbowanie ubrań i obuwia. Poniżej podpowiadamy – z jakich rodzajów farb warto korzystać oraz jak powinien przebiegać proces farbowania, by uzyskany efekt odpowiadał zamierzonemu.

Farbowanie ubrań – kiedy i dla kogo?

Farbowanie ubrań, tkanin oraz butów to coraz chętniej podejmowana praktyka. Pozwala na stworzenie zupełnie indywidualnych kreacji, które przedstawiać będą zarówno wybrane przez nas motywy graficzne jak i układy barw. Przede wszystkim jednak – farbowanie jest bardzo proste. Nie trzeba w tym celu dysponować specjalistycznymi urządzeniami lub akcesoriami, a jedynie – farbą do tkanin (lub innych materiałów) oraz ubraniem, które pragniemy nią pokryć.

Warto podkreślić, że niemal wszystkie rodzaje tkanin (a także dzianin) mogą być farbowane. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również butów, obrusów, prześcieradeł, poszew na kołdrę, firanek oraz licznych innych.

Jak przygotować się do farbowania ubrań?

W przypadku większości tkanin, farbowanie odbywa się z wykorzystaniem specjalnej farby. W tym celu należy przygotować miskę, garnek, przyrząd do mieszania – oraz samą farbę, która może występować w różnych wersjach. Może być zarówno barwnikiem przeznaczonym do rozcieńczenia w wodzie, jak i gotową farbą, którą możemy pokrywać tkaniny.

W przypadku farb przeznaczonych do rozwodnienia – ich zaletą jest możliwość wyboru takiego poziomu nasycenia kolorystycznego, jaki będzie nam odpowiadał. Ilość użytego barwnika należy również dostosować do rodzaju farbowanej tkaniny; w przypadku tkanin naturalnych możemy użyć nieco mniej barwnika, tkaniny syntetyczne (bądź mieszkanki tkanin naturalnych z syntetycznymi) wymagają nieco większego stężenia.

Barwnik należy dokładnie rozprowadzić w wodzie i dokładnie wymieszać – do momentu uzyskania jednorodnej kolorystycznie cieczy. Następnie, zanurzamy wybraną tkaninę w przygotowanym roztworze i pozostawiamy na okres 10-20 minut. W tym czasie, włókna będą nasiąkać farbą.

Farba do butów – hit ostatnich sezonów

Farbowanie butów to nie mniej przyjemne zajęcie. W tym celu korzysta się ze specjalnych rodzajów farb dedykowanych do skór (naturalnych i syntetycznych). Nadają się do wykorzystania nie tylko w przypadku butów, ale również torebek, plecaków, kurtek jeansowych i innych dodatków.

Szczególnie często korzysta się z farb do butów w przypadku sneakersów. Możemy nadać im zupełnie spersonalizowany wygląd, tworząc zestawienia barw odpowiadające naszym preferencjom estetycznym. W ostatnim czasie na popularności zyskała farba z brokatem do butów, po którą sięgają miłośniczki obuwia codziennego.

W farbowaniu butów istotne jest, aby dokładnie oczyścić ich powierzchnię przed nałożeniem warstwy farby. Należy usunąć zarówno zaschnięte zabrudzenia, pyłki, tłuste plamy jak i inne rodzaje zabrudzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na uzyskany efekt estetyczny. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here