Nietypowe uzależnienia

W psychiatrii i psychologii jako uzależnienie uznaje się między innymi konieczność wykonywania określonych działań czy wewnętrzny przymus zażywania określonych substancji (często zmieniających świadomość). I choć wiele z uzależnień bywa bagatelizowanych, chociażby ze względu na swoiste przyzwolenie społeczne i duży odsetek populacji, którą można uznać za tkwiących w nałogu, to gros stanowią naprawdę groźne.

Do grona marginalizowanych można zaliczyć chociażby palenie papierosów czy nawet regularne sięganie po alkohol. Bardziej niebezpieczne to między innymi twarde narkotyki, jak opiaty, pochodne amfetaminy czy kokaina. Są też uzależnienia mniej oczywiste, nie tyle bagatelizowane, co niezauważalne. I o dwóch z nich warto wspomnieć, zachęcając osoby uzależnione na konsultacje u psychiatry.

Uzależnienie od Internetu i portali społecznościowych

Mocna potrzeba sprawdzania reakcji na zamieszczane w sieci opinie, zdjęcia czy wrzucane linki może być uzależnieniem. Dzieje się tak, kiedy czynności te zakłócają normalne funkcjonowanie, rozumiane jako pracę zawodową, naukę czy wypoczynek. Takie uzależnienie może prowadzić do depresji i nawet myśli bądź czynów autoagresywnych. Dzieje się tak, kiedy pod postem pojawiają się negatywne reakcje lub brak jest odzewu.

Uzależnienie od Internetu jako element układanki z niską samooceną to sygnał, że warto szukać pomocy u specjalisty. Owszem, może pomóc przyjaciel czy ktoś z rodziny, ale w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest konsultacja u psychologa, a nawet psychiatry. Specjalista nie ocenia, lecz stara się zrozumieć źródło problemu i proponuje rozwiązania w oparciu o wiedzę i doświadczenie. Dla warszawian i osób pracujących w stolicy, borykających się ze skutkami uzależnienia od Internetu, wsparciem będzie konsultacja psychiatryczna w oddziale Harmonia LUX MED – https://harmonia.luxmed.pl/.

Uzależnienie od gier komputerowych

Ostatnie lata to ogromna popularność gier wideo. Wirtualna rzeczywistość na dobre stała się częścią kultury masowej. O ile niedawno granie na konsoli czy komputerze bywało kwitowane uśmieszkiem aprobaty lub dezaprobaty, to dziś jest dla wielu sensem życia. Uzależnienie od gier komputerowych objawia się podobne do uzależnienia od Internetu. Kiedy dorosły zamiast skupić się na życiu osobistym lub samorozwojem, gra, wtedy można mówić o uzależnieniu.

Jednym z symptomów uzależnienia od gier jest brak dbałości o wygląd gracza i ograniczony do minimum kontakt ze światem zewnętrznym (niewirtualnym). Często wspomina się o nerdach, uważając ich za niegroźnych dla otoczenia maniaków. Ale też często pod płaszczykiem nerda kryją się kompleksy bądź traumy z dzieciństwa. Także kolekcjonowane gier i gadżetów związanych z wirtualnym światem można uznać za formę uzależnienia, za formę kompensacji.

Pomoc niewirtualna

Uzależnienie od Internetu czy świata gier wideo najczęściej wynika z innych zaburzeń. Stąd nie może być bagatelizowane przez bliskich osoby uzależnionej czy nią samą. Wsparcie specjalisty jest jak najbardziej wskazane. Kontakt z psychiatrą podczas regularnych sesji grupowych lub indywidualnych pozwoli uporać się z bolączkami realnego świata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here