Kleszcz u psa

Długie spacery po lesie, trawnik przed blokiem, zarośla, wysokie trawy, nieskoszone łąki – czworonożne pupile lubiące aktywności na zewnątrz narażone są na ukąszenie przez kleszcza. Czy jest ono niebezpieczne? Czy kleszcz u psa może wywołać jakieś niepożądane powikłania lub groźne choroby? Jak usunąć kleszcza u psa i czy jest sposób, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia? Oto praktyczne wskazówki co do kleszcza u czworonożnego pupila!

Dlaczego kleszcz u psa jest niebezpieczny?

Kleszcz to pasożyt – pajęczak, który żywi się krwią. Jest on zarówno niebezpieczny dla ludzi, jak również zwierząt, może bowiem powodować wiele poważnych powikłań i chorób. Apatia, brak energii, osłabienie, anemia, bóle mięśni, wysoka gorączka, zmiana koloru oddawanego moczu czy też rumień skórny – to tylko część objawów, które mogą wystąpić po ukąszeniu, jednak gdy pasożyt nie zostanie szybko usunięty z ciała, grozi to takimi chorobami, jak borelioza – na nią bardziej narażeni są ludzie, oraz babeszjoza – ona bardziej niebezpieczna jest dla psów. Babeszjoza to groźna choroba, która znacząco osłabia psi organizm, powoduje uszkodzenia ważnych narządów, takich jak nerki czy wątroba, a nieleczona może grozić nawet śmiercią. Obecnie nie ma możliwości szczepienia psa przeciw babeszjozie, ważna jest więc odpowiednia profilaktyka, a także szybka reakcja w razie ukąszenia.

Jak usunąć kleszcza u psa i czego unikać?

Kleszcza u psa należy jak najszybciej usunąć – za pomocą pęsety, specjalnego lassa czy też haczyka. Jeżeli nie ma się dostępu do specjalnego sprzętu, można zrobić to palcami, jednak należy pamiętać tu o założeniu rękawiczek ochronnych. Ważny jest zarówno cierpliwy i precyzyjny ruch, jak również odpowiedni schemat działania. Przed wyciągnięciem kleszcza nie wolno używać żadnych środków dezynfekujących czy też masła – utrudnia to zabieg, a także zwiększa ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową. Drugą ważną zasadą usunięcia kleszcza u psa jest wykręcanie (w przeciwnym kierunku do ruchu zegara), a nie wyrywanie bądź zdrapywanie. Po zakończonym zabiegu można zdezynfekować skórę, a także warto obserwować psa czy nie wystąpiły jakiekolwiek niepokojące objawy. W celu skutecznej profilaktyki poleca się stosowanie specjalnych sprayów na bazie naturalnych składników – olejków eterycznych. Sezon na kleszcze trwa cały rok, aby więc uchronić kochane czworonogi przed tymi pasożytami, specjalistyczne preparaty warto stosować całorocznie, a także regularnie przeglądać skórę pupila. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z cienką skórą, a także ciemne i wilgotne – pod ogonem czy też pachami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here