Każdego czekają zakupy, których nie możemy sfinansować z własnych środków i posiłkujemy się cudzymi. Banki proponują wiele kredytów, nieustannie poszerzając swoją ofertę – możemy wziąć m.in. kredyt gotówkowy, studencki, hipoteczny, samochodowy, konsumpcyjny czy też kredyt dla rolnika. Zobacz, o jakie kredyty wnioskujemy najczęściej.

Mieszkanie, dom, działka, samochód – oto przykładowe przedmioty, które kupujemy raz na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Zwykle ich ceny przewyższają nasz możliwości finansowe – pożyczamy wtedy brakującą sumę od bliskich lub banków. Sprawdziliśmy, które kredyty są najpopularniejsze.

Kredyt konsumpcyjny

Przeważnie decydujemy się na niego, gdy chcemy dokonać remontu lub zakupu konkretnej rzeczy, np. komputera, telewizora czy nowego auta. Nie wynika z potrzeby czy konieczności, a chęci posiadania. Wysokość i liczba rat ustalamy indywidualnie z pracownikiem wybranego przez nas banku. Zwykle spłacamy zobowiązanie zwykle od kilku miesięcy do kilku lat, a zabezpieczeniem dla banku są uzyskiwane przez nas dochody, ew. poręczenia.

Kredyt dla rolnika

Kredyt dla rolnika można zaciągnąć na prowadzenie gospodarstwa na długi okres – zwykle od roku do 5 lat, choć wiele banków oferuje też możliwość wydłużenia. Środki te można przeznaczyć na zainwestowanie w nowy sprzęt, remont, rozwój potencjału gospodarstwa lub inne bieżące potrzeby. Zaletą kredytu dla rolnika jest też niewiele formalności oraz atrakcyjne oprocentowanie, którego wysokość często można negocjować z bankiem.

Kredyt hipoteczny

Kredyt na mieszkanie lub dom to dla większości z nas konieczność, jeśli chcemy spełnić marzenie o własnych czterech ścianach. Banki znacznie ułatwiły procedury, ale nic nie zmieni faktu, że przez połowę życia czeka nas spłacanie rat. Warto na spokojnie przemyśleć tę decyzję i porównać oferty różnych banków, aby wybrać możliwie atrakcyjną propozycję. Warto też zastanowić się, czy na pewno musimy mieć mieszkanie – w wielu miastach wynajem jest tak drogi, że faktycznie lepszym rozwiązaniem jest zakup.

Kredyt samochodowy

Jeśli planujemy zakup nowego lub używanego samochodu, zwykle posiłkujemy się też kredytem. To dobre rozwiązanie, jeśli brakuje nam gotówki, aby zdecydować się na wymarzony model, ale mamy zdolność finansową i stabilną sytuację materialną. W innym przypadku kredyt może mocno ugodzić w nasz domowy budżet, a w firmie zachwiać płynność finansową i spowolnić rozwój. Prowadząc działalność gospodarczą, warto też rozważyć inne opcje – np. coraz popularniejszy leasing lub wynajem.

Kredyt konsolidacyjny

Jednym z najczęściej wybieranych kredytów jest także konsolidacyjny. To oferta skierowana do osób, które już wcześniej zaciągnęły inne zobowiązania, ale nie mogą ich spłacić. Większość banków ustala warunki indywidualnie, dopasowując je do konkretnego człowieka. W ten sposób można połączyć je w jeden kredyt, a także obniżyć miesięczną ratę, co umożliwi regularną spłatę kredytu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here