Iglaki należą do roślin ozdobnych, które bardzo chętnie sadzimy w swoich ogrodach. Do najbardziej popularnych iglaków bez wątpienia należy żywotnik zachodni potocznie nazywany tują. Tuje, tak jak inne iglaki są roślinami zimozielonymi. Do tego nie mają one dużych wymagań i dostępne są w wielu odmianach. Nic więc dziwnego, że spotykamy je w ogrodach na terenie całego kraju.

Jak nawozić tuje?

Sadząc tuje w ogrodzie chcemy, aby rosły zdrowe i piękne. Musimy więc pamiętać o ich nawożeniu. Do nawożeniu tui przystępujmy już w marcu. Jest to bowiem miesiąc, w którym przyroda budzi się z zimowego snu. Tuje zaczynają więc wchodzić w okres wegetacji. Tuje zasilamy nawozem, aż do lipca. W sklepach są preparaty zarówno w postaci sypkiego granulatu, jak również nawozy w płynie. Jeżeli chcemy, aby nasze tuje rosły piękne i były zdrowe musimy je zasilić do lipca przynajmniej trzy razy. Możemy sobie zaoszczędzić pracy związane z nawożeniem tui wybierając nawóz o długim działaniu. Wtedy wystarczy, jeśli użyjemy go tylko raz w marcu. Nawóz o przedłużonym działaniu możemy stosować nie tylko do kilkuletnich, ale także do świeżo posadzonych roślin. Nawożenie tui nie tylko dostarcza im niezbędnych składników odżywczych, ale także chroni je przed brązowieniem igieł. Do tego nawozy mineralne przeznaczone do nawożenia tui zapewniają utrzymanie właściwego Ph gleby. Do nawożenia tui możemy użyć także nawozów organicznych, które wspomogą działanie nawozów mineralnych.

Tuje nawozimy nie tylko wiosną

Już w sierpniu powinniśmy przystąpić do ponownego zasilania tui. Jesienne nawożenie zakańczamy w październiku. Do jesiennego nawożenia tui przeznaczone są inne nawozy niż te do nawożenia w okresie wiosenno-letnim. Nawozy jesienne zawierają większe ilości potasu i fosforu – pierwiastków, które sprawiają, że tuje są bardziej odporne na niskie temperatury. Dzięki temu przetrwają one zimę w lepszej kondycji. Pamiętajmy, aby do zasilania tui w okresie od sierpnia do października nie stosować nawozów, które zawierają azot. Stosując nawozy z azotem ryzykujemy ich wymarznięcie.

Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują składników odżywczych. Z czasem te, które zawarte są w glebie wyczerpują się. Stąd też musimy pamiętać o nawożeniu roślin, także tui. Zasilając je nawozami organicznym i mineralnymi uzupełnimy niedobory składników odżywczych. W przypadku tui zaniechanie nawożenia może skutkować nie tylko brązowieniem igieł, ale także ich opadaniem. Nawożenie tui należy więc do jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here