Planujesz zakup nowego telewizora, ale kompletnie gubisz się w gąszczu obco brzmiących terminów? Nie wiesz, czym różnią się telewizory QLED od OLED, czym jest kwantowa kropka, input lag co to takiego przewód optyczny i jak to się dzieje, że czerń wyświetlana przez urządzenia RTV może być bardziej lub mniej czarna? Sprawdź ten przewodnik a dowiesz się, co jest naprawdę istotne podczas zakupu telewizora.

Technologia QLED czy OLED? Jaka rozdzielczość? Co to jest input lag? Wybór odbiornika telewizyjnego warto dostosować do własnych potrzeb. Inne parametry będą istotne dla osoby, która telewizora planuje używać do gier a zupełnie inne będą ważne dla tych użytkowników, którzy często oglądają telewizję w świetle dziennym. Dlatego planując tak poważną inwestycję, jak telewizor, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi terminami.

Telewizor QLED a telewizor OLED

Telewizory QLED opierają swoją konstrukcję na odrobinie zmodyfikowanym panelu LCD, wykorzystującym technologię kwantowej kropki. Diody LED, które podświetlają panel emitują niebieskie światło modyfikowane przez kropki kwantowe na dodatkowe kolory podstawowe, czyli czerwony i zielony. Taka technologia gwarantuje, że emitowane przez panel Quantum Dot barwy są żywsze i pełniejsze. Telewizory OLED z kolei działanie opierają na technologii organicznej diody elektroluminescencyjnej, która sama emituje światło. Ponieważ takie telewizory nie wymagają podświetlania, pozwalają uzyskać efekt idealnej czerni i wysokiego kontrastu. Do zalet tego typu technologii należy także możliwość oglądania telewizora z dowolnego punktu pomieszczenia bez utraty jakości obrazu.

Podsumowując, czego można spodziewać się po telewizorach QLED oraz OLED?

Telewizory QLED:

  • Intensywne kolory i duża realność obrazu
  • Wysoki kontrast statyczny
  • Wysoka jasność – dobra jakość obrazu oglądanego w świetle dziennym
  • Duże kąty widzenia

Telewizory OLED:

  • Idealna czerń i doskonały kontrast
  • Wysoka plastyczność obrazu
  • Duże kąty widzenia

Istotne funkcje każdego telewizora

Kupowany sprzęt powinien przede wszystkim być wyposażony w Smart TV. Większość odbiorników, takich jak telewizory LG czy modele Samsung QLED dają użytkownikom dostęp do różnego rodzaju treści oraz VOD, a także pozwalają zarządzać innymi urządzeniami telewizor i pilot wykorzystując jako centrum dowodzenia systemem inteligentnego domu. Inną bardzo istotną cechą nowoczesnego sprzętu RTV powinno być zminimalizowanie okablowania. Różni producenci oferują odmienne rozwiązania tego problemu – na przykład ukrycie okablowania w tylnym panelu czy też użycie jednego złącza optycznego zastępującego kilka kabli. Jeśli masz zamiar wykorzystywać telewizor jako duży ekran do gier, koniecznie zwróć także uwagę na input lag. Ten parametr oznacza czas opóźnienia sygnału biegnącego z komputera lub konsoli do ekranu telewizora. Warto, aby mieścił się w przedziale 0-20 ms.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here