Kwota wolna od podatku została wprowadzona przez ustawodawcę, jako możliwość zmniejszenia zobowiązań podatkowych. W ten szczególny sposób, ustawodawca stara się wspierać określone podmioty, a w szczególności – opieką otaczając najsłabsze z nich. Jeszcze do niedawna, kwota wolna od podatku posiadała ściśle określoną wartość, z której można było skorzystać. Obecnie zasady zostały zmienione i kwota wolna od podatku zależy od różnych czynników, a także jej wysokość również pozostaje zmienna. Jak prawidłowo wyliczyć oraz jak skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Zasady ogólne i grupy podatników

Z założenia, z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać wyłącznie podatnicy opłacający podatek według skali podatkowej. Od obliczonego oraz należnego podatku podatnik odejmuje określone kwoty – kwoty wolnej od podatku. Według nowych uregulowań, wysokość tej sumy zależna jest od dochodu rocznego podatnika – podstawy opodatkowania. Podatnicy zostali podzieleni na dwie grupy określające wysokość podatku, gdzie za granicę w 2017 roku uznano kwotę 85 528 zł. Zgodnie z koncepcją, do tej kwoty podatnik zapłaci 18% podatku minus kwotę zmniejszającą podatek. Powyżej opisanej granicy podatnik zapłaci 15 395 zł plus 32 % podatku od nadwyżki ponad 85 528 zł minus kwotę zmniejszającą podatek.

Wysokość kwoty wolnej od podatku

Tak jak wspomniano powyżej, możliwość odjęcia (minus kwota zmniejszająca podatek) konkretnej sumy, zależy od podstawy opodatkowania indywidualnej osoby. W tej kwestii, podmioty najbiedniejsze mogą nawet spotkać się z sytuacją, gdzie nie zapłacą podatku wcale lub będzie należeć im się odpowiedni zwrot, od określonych organów podatkowych. W 2017 roku (rozliczanym w ramach najpopularniejszych deklaracji do końca kwietnia 2018 roku) kwota wolna od podatku kształtowała się następująco:

  • dla podstawy opodatkowania do 6600 kwota wolna do 6600 zł;

  • dla podstawy opodatkowania powyżej 6600 zł i do 11 000 zł kwota wolna od 6600 zł do 3091 zł;

  • dla podstawy opodatkowania powyżej 11 000 do granicy 85 528 zł kwota wolna 3091 zł;

  • dla podstawy opodatkowania powyżej 85 528 zł do 127 000 zł kwota wolna od 3091 do 0 zł;

  • w przypadku podstawy opodatkowania opodatkowania powyżej 127 000 brak kwoty wolnej od podatku.

Jak widać z powyższego ustawodawca wprowadził największe ulgi (nawet do 100% zobowiązania podatkowego) dla grup najmniej zarabiających podatników – najniżej podstawy opodatkowania. Osoby zarabiające ponad 127 000 zł rocznie, nie mogą liczyć natomiast na żadne wsparcie. W tym miejscu warto zauważyć, ze rozwiązaniem dla małżeństw, które może wpłynąć na klasyfikację do danej grupy może być wspólne rozliczenie z małżonkiem. W przypadku jeżeli jedna z osób zarabia zdecydowanie mniej niż druga, może być to bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Podsumowanie i rekomendacje dla podatników

Warto pamiętać, że podobnie jak inne ulgi, kwota wolna od podatku PIT jest formą wsparcia państwa dla podatników, ale aby z niej skorzystać trzeba znać odpowiednie przepisy i możliwości. Bez tego, urzędy z automatu nie wyliczą nam możliwych zwolnień i nie zapewnią swojego wsparcia, do którego przecież mamy prawo. Dlatego, aby skorzystać ze swoich przywilejów ważna jest znajomość aktualnych uregulowań oraz dostępnych limitów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here