Rzadko bywa obecny w polskiej kuchni. Czasem ze względu na cenę, czasem z powodu małej dostępności na rynku, a jeszcze czasem z powodu niewiedzy o jego doskonałych właściwościach pro zdrowotnych. Czerwony ryż, bo o nim mowa, cały czas jest dość mocno niedoceniony na polskich stołach, co jest sporym kulinarnym niedopatrzeniem z naszej strony.

Czym jest czerwony ryż?

Jest to zbiór kilku odmian ryżu, które charakteryzują się swoim czerwonym zabarwieniem. W przeważającej większości pochodzą one z regionów południowej Afryki i Madagaskaru.
Jego cechą szczególną jest znacznie większa ilość wartości odżywczych i węglowodanów niż w przypadku pozostałych odmian białego ryżu.

Właściwości czerwonego ryżu

W składzie czerwonego ryżu, a dokładniej mówiąc w jego łupinie, kryją się niezwykle prozdrowotne czynniki zwane proantocyjanidami. Są to substancje z grupy bardzo silnych antyoksydantów, które wykazują pozytywne działanie na stany zapalne w organizmie, ochronę naczyń krwionośnych oraz bardzo pozytywnie oddziałujących na wzrok. Dodatkowo antyoksydanty zawarte w czerwonym ryżu wykazują ciekawe działanie antynowotworowe.
Z powodu swoich właściwości czerwony ryż jest szczególnie polecany osobą cierpiącym na zaburzenia w układzie krwionośnym, tym z nadmierną ilością cholesterolu, oraz osobą, które chciałyby zmniejszyć swoją wagę ciała.

Jak spożywać czerwony ryż?

Czerwony ryż, a właściwie substancje w nim zawarte, można dostarczać do organizmu kilkoma drogami. Przede wszystkim w podstawowej formie, czyli standardowo ugotowany. Jest to co prawda nieco kłopotliwe, ponieważ czerwony ryż należy gotować nawet 2-3 godziny dłużej niż zwykłą białą odmianę. W szybszym gotowaniu pomaga wcześniejsze namaczanie, które dodatkowo pozawala w łatwiejszy sposób przyswoić przez organizm składniki odżywcze.
Innym sposobem jest wyciąg z czerwonego ryżu. W tym wypadku czerwony ryż, a dokładnie wyciąg z niego, zażywany jest w formie tabletek. Tego typu suplementy diety polecane są głównie osobą, którym zależy na maksymalnej wygodzie.

Zobacz również: naturalne suplementy diety na lato

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here