Już dawny wynalazek, lecz nadal unowocześniany i znajdujący kolejne uniwersalne zastosowania. Chodzi oczywiście o tablice suchościeralne, które przydadzą się każdemu w różnych okolicznościach. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka najpopularniejszych rodzajów, które możesz zakupić stacjonarnie lub internetowo, by ułatwić sobie i innym funkcjonowanie na co dzień, w pracy czy szkole.

Tablice magnetyczne

Zacznijmy od uznawanych przez wielu jako jedne z bardziej funkcjonalnych w każdej dziedzinie życia. Mianowicie tablice magnetyczne posiadają dwa odmienny sposoby użytkowania – pierwsze z nich to pisanie markerem, a drugie przyczepianie materiałów do powierzchni za pomocą magnesów. Oba rozwiązania są równie szybkie i proste w zastosowaniu, dzięki czemu każdy chętnie z nich korzysta i inwestuje w podobny zakup u siebie w domu, szkole czy biurze. W zasadzie wszyscy mogą ich używać gdziekolwiek, gdzie tylko istnieje potrzeba spisania pewnych kwestii lub wywieszenia.

Zdecydowanym ich plusem jest prosta pielęgnacja powierzchni tablicy, która wymaga jedynie przetarcia na sucho, a niekiedy bardziej dokładnego przeczyszczenia za pomocą zwykłych środków czystości. Następną sprawą jest możliwość mazania po nich pisakami ścieralnymi, które wcale nie należą do drogich akcesoriów, podobnie jak magnesy. Ogólny koszt tablicy magnetycznej nie jest wygórowany pod warunkiem, że nie zdecydujesz się na ponadprzeciętny wymiar. Ich dostępność pod względem rozmiarów jest równie bogata w wyborze, dzięki czemu są jednymi z częściej wybieranych.

Tablice ceramiczne

Laicy powiedzieliby, że są one bardzo podobne do poprzednio opisanych, aczkolwiek od razu możemy stwierdzić, że ceramiczna powierzchnia jest dużo bardziej wytrzymała niż zwykła magnetyczna. Jej odporność na przebarwienia czy zarysowania jest niczym nieporównywalna do żadnej innej, lecz w tym przypadku należy liczyć się także z wyższą ceną. Wówczas pozwolić sobie na nią mogą zazwyczaj właściciele firm, którzy potrzebują tablic w swoich biurach w celach szkoleniowych, przeprowadzenia debat i rozmów między osobami z wyższych szczebli, a także do omawiania ważnych dla przedsiębiorstwa projektów czy umów. Natomiast w kwestii pielęgnacji trzeba dużo częściej dbać i czyścić jej powierzchnię, aby utrzymała swój naturalny połysk.

Tablice szkolne

Ten rodzaj można natomiast podzielić na dwie osobne podkategorie, a mianowicie będą to tablice zielone i czarne. Takie właśnie można najczęściej spotkać w szkołach, na co wskazuje również nazwa. Są w zasadzie najtańszym odpowiednikiem tablic do pisania, dzięki czemu można na nich sporo zaoszczędzić, podobnie jak na kredzie czy gąbce. Jednak istnieje w tym przypadku pewne minusy, jak na przykład konieczność ścierania tablicy na mokro, co potrafi być bardzo uciążliwe i niehigieniczne. Niestety przecieranie powierzchni na sucho kończy się nadmiarem pyłu zgromadzonego w pomieszczeniu, a moczenie gąbki i mycie tablicy znowu wiąże się z przymusem ubrudzenia rąk, a mimo wszystko powierzchnia szkolnej tablicy nie zawsze będzie prezentowała się idealnie.

Z drugiej strony można znaleźć je w kilku odmianach: drewnianej ramie, jako tryptyk czy zwyczajną tablice w metalowej oprawie. Ponadto można na nich nadrukować kratkę bądź linię, co świetnie sprawdza się u młodszych uczniów, którzy dopiero uczą się pisać i liczyć.

Tablice interaktywne

Ostatni typ tablic należy do najnowocześniejszych i wielofunkcyjnych, ponieważ mogą służyć do wyświetlania materiałów multimedialnych, jak i prowadzenia ćwiczeń z bezpośrednim uczestnictwem. Tablice interaktywne coraz częściej można spotkać w szkołach, ale również szkołach językowych czy też firmach. Posiadają możliwość połączenia z laptopem i internetem, dzięki czemu możesz w dowolnej chwili oglądać filmy, zdjęcia i wiadomości z różnych portali.

Co więcej, działanie przy tablice także stało się możliwe, dzięki czemu uwaga uczniów czy pracowników zostaje maksymalnie przyciągnięta, a efekty nauki czy szkolenia są znacznie trwalsze. Ich wadą natomiast jest bardzo wysoki koszt, a także konieczność posiadania kompetencji do obsługi urządzenia, by mogło funkcjonować sprawnie.   

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here