Badania po poronieniu – jakie są najważniejsze?

Badania wykonywane po poronieniu u pacjentek, powiązane są z analizami genetycznymi. Powodem szczególnie wczesnych, w pierwszym trymestrze ciąży poronień są zwykle wady genetyczne, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój zarodka i przyczyniają się do zatrzymania ciąży. W przypadku, kiedy kobieta jest świadoma tego, że jest w ciąży sytuacja wygląda nieco inaczej, niż w sytuacji, kiedy nie ma świadomości, że została zapłodniona i dowiaduje się dopiero o fakcie, kiedy dochodzi do krwotoku i zostaje przyjęta do szpitala. Co więcej bardzo wczesne poronienia nie są w ogóle rozpoznawane i są bardzo często kojarzone z opóźnioną miesiączką.

Wczesne poronienia należą do najczęstszych sytuacji, jakie mają miejsce w pierwszym trymestrze trwania ciąży u kobiet brzemiennych, w okresie do dwunastu tygodni od zapłodnienia. Dochodzi do nich w dużej mierze z przyczyny powstania wad rozwojowych u zarodka, które są identyfikowane za pomocą badania tj. badania genetyczne poronienia. Wady genetyczne powodują zatrzymanie ciąży i samoistne poronienie, gdzie zabieg łyżeczkowania jest wykonywany w szpitalu i umożliwia wykonanie badań genetycznych po poronieniach pod kątem rozpoznania przyczyny zaistniałej sytuacji. Badania genetyczne po poronieniu umożliwiają analizę i postawienie diagnozy, jeśli nie są przeprowadzane istnieje większe ryzyko, że przykra sytuacja się powtórzy. Za pomocą badania genetycznego poronień zarówno kobieta może być poddana leczeniu, jak również lekarz będzie potrafił pomóc pacjentce w przypadku problemów z utrzymaniem ciąży. Badanie genetyczne po poronieniach pomagają określić poprzez materiał poronny, pobrany podczas zabiegu łyżeczkowania dokładnie:

• płeć dziecka,
• wadę, która jest przyczyną poronienia,
• konkretnego powodu zatrzymania ciąży.

Czy powstała wada genetyczna będąca przyczyną poronienia może pojawić się przy kolejnej ciąży?

Ryzyko pojawienia się wady rozwojowej u zarodka przy kolejnej ciąży, szczególnie jeśli zostały wykonane badanie genetyczne po poronieniach przy poprzednim poronieniu i nie wykazały dużego ryzyka pojawienia się aberracji chromosomowej jest niewielkie. Jednak nie ma na to stu procentowej gwarancji, jakie nie może dać specjalista, że sytuacja w niektórych przypadkach, szczególnie przy nieprawidłowościach genowych wykrytych przez lekarza za pomocą badań tj. badania genetyczne po poronieniu się nie powtórzy. Dlatego też zawsze badania genetyczne poronienia powinny być wykonywane zawsze tuż po poronieniu, aby można było wykluczyć niektóre sytuacje, które mogą mieć miejsce również w przyszłości.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here