Ostatnimi czasy coraz więcej mieszkańców Sosnowca, jak i innych miast i wsi w Polsce, decyduje się podjąć sezonową pracę poza granicami Polski. Są to oferty pozwalające często dorobić sobie parę groszy. Niestety, jak każda zresztą praca zagranicą, niosą ze sobą pewne trudności…

Najpoważniejszy kłopot

Na początek oczywiście dopada nas wiele trudności związanych z barierą językową, brakiem znajomych, rodziny i przyjaciół, wynajęciem mieszkania itp. Są to przejściowe sytuacje, które z czasem się normują i raczej nie niosą ze sobą negatywnych konsekwencji.

Złe rozliczenie podatku niestety może już nie za dobrze się dla nas zakończyć. Każdy z nas wie, że w tak urzędowych sprawach trzeba być niezwykle dokładnym. Tu jednakże pojawia się szereg pytań – jak rozliczyć podatek, pracując zarówno w Polsce jak i zagranicą? Czy poprosić kogoś o pomoc? Jak rozwiązać kwestie prawnicze? Te pytania zdecydowanie nie należą do łatwych.

Czy muszę rozliczać podatek w Polsce?

Pierwsze zasadnicze pytanie dotyczy tego, czy w zasadzie naprawdę musimy zrobić rozliczenie podatku w Polsce. Otóż prawo jasno deklaruje, że każdy, kto spędza minimum 183 dni w Polsce, musi tu się rozliczyć. Są to dni liczone nie ciągiem, lecz zsumowane wszystkie w roku.

Drugi wymóg to posiadanie w Polsce „centrum interesów gospodarczych lub osobistych”. W praktyce określenie to oznacza posiadanie w kraju pracy, firmy, dochodów z pola tudzież rodziny, hobby albo przynależności do przeróżnych kół, samorządów itp. Generalnie jedynie osoby, które od wielu lat mieszkają poza granicami kraju, nie przyjeżdżają do niego i których za dużo z Polską już nie łączy, mają możliwość rozliczenia podatku jedynie za granicą. W przypadku prac sezonowych rozliczenie w Polsce jest w zasadzie konieczne.

Rozliczenie podatku – sposoby

W jaki sposób można rozliczyć taki podatek? Aby uniknąć chodzenia po urzędach, warto zobaczyć, czy kraj w jakim się znajdujemy umożliwia właśnie uniknięcie podwójnego opodatkowania. Zazwyczaj odbywa się to poprzez dwie drogi. Pierwsza z nich to zasada zwolnienia z progresją nazywana także zasadą wyłączenia lub kredytu podatkowego. Tu zwalniani jesteśmy z podatku za granicą, jednak jego hipotetyczna wysokość wpływa na stopę procentową podatku w Polsce.

Druga zaś droga to zasada proporcjonalnego odliczenia. Tu podatek zza granicy przeliczany jest na naszą walutę i odpowiednio standaryzowany. Następnie odlicza się go od sumy podatku w Polsce.

Pomoc prawna w Sosnowcu

Skąd jednak możemy wiedzieć, czy taka opcja uniknięcia podwójnego opodatkowania jest dla nas możliwa? A może w ogóle nie musimy płacić podatku? Tu warto porozmawiać z osobą specjalizującą się w danej gałęzi finansów.

Jak znaleźć takiego specjalistę? Otóż wystarczy wejść w poniższy link: cuf-podatki.pl/rozliczenie-podatku-sosnowiec i gotowe! W ten sposób znajdziemy fachowców, którzy nie tylko określą dokładnie naszą sytuację i pomogą ocenić, co będzie dla nas najlepsze, lecz także od razu będą asystować w przygotowaniu koniecznych dokumentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here