Składanie zeznań podatkowych to obowiązek, z którego musi wywiązać się w określonym terminie każdy podatnik w Polsce. Wiadomo jednak, że przepisy zmieniają się – i to również trzeba mieć na uwadze. O czym zatem należy pamiętać, wypełniając deklarację za 2017 r.?

Rozliczaj się w terminie

Na rozliczenie pit 2017 podatnicy mają określony czas – w zależności od wykorzystywanego formularza. Ponad 80 proc. polskich podatników rozlicza się na formularzu PIT-37 – w ich przypadku terminem składania zeznań jest 30 kwietnia. Z kolei podatnicy składający PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT-16A i PIT-19A muszą wyrobić się do 31 stycznia. Nieco inaczej wygląda to u płatników – a więc podmiotów przekazujących informacje o rozliczeniach podatkowych osób, które są u nich zatrudnione lub którym płatnicy wypłacali wynagrodzenie.

Deklaracje za 2017 r. – najważniejsze zmiany

Wypełniając pity 2017, nie wolno zapomnieć o pewnych zmianach, jakie w tym obszarze nastąpiły. Przede wszystkim w deklaracji za 2017 r. inna jest  kwota wolna od podatku. Do tej pory większości podatników przysługiwała kwota 556,02 zł, obecnie natomiast jej wysokość jest ściśle powiązana z dochodem i mieści się w przedziale od 0 zł do 1188 zł. Ponadto zmianom uległy m.in. zapisy i warunki odliczania ulgi na krew, ulgi na badania i rozwój, a także zasady zwolnień podatkowych dla studentów w związku z wyjazdami za granicę i uzyskiwaniem stypendiów etc. Na stronach internetowych znajduje się szereg przydatnych informacji dotyczących rozliczeń za 2017 r.

Oszczędzaj czas i rozliczaj się online

Wielu podatników obawia się, że w związku z powyższymi modyfikacjami nie sprostają należycie obowiązkowi wypełnienia deklaracji podatkowej. Nie da się ukryć, iż wypełniając pit 2017 w sposób tradycyjny – czyli ręcznie – ryzyko popełnienia błędów jest spore. Czy da się tego uniknąć? Polecanym rozwiązaniem są pity – deklaracje składane drogą elektroniczną. Z opcji tej Polacy korzystają coraz chętniej – przy rozliczaniu się za 2016 r.  na formę online zdecydowało się ponad 8 mln osób. Jakie będą dane za 2017 r.? Czas pokaże, aczkolwiek należy się spodziewać, że liczba ta wzrośnie.

Program do rozliczania PITów to funkcjonalne narzędzie dostępne bezpłatnie dla każdego, kto chce się rozliczyć z fiskusem w szybki i wygodny sposób. Aplikacja uwzględnia wszystkie rodzaje dochodów, co z pewnością jest niemałym ułatwieniem np. dla osób pracujących za granicą czy prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto na podstawie udzielonych przez użytkownika informacji dobiera właściwe druki, a także wylicza wysokość podatku wraz z należnymi podatnikowi ulgami.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here