Zacznij przygodę z kuchnią chińską od tych 4 elementów

Kuchnia azjatycka, w tym chińska, chociaż smakuje Europejczykom, nieczęsto gości w ich kuchni. Wolimy smakować orientalne dania w restauracjach, sądząc, że przygotowanie ich w domu wymaga specjalistycznej wiedzy i składników. Można jednak zacząć od prostych dań i pojedynczego wprowadzania składników chińskiej kuchni. Oto kilka przykładów, które dobrze przygotują nas na przygodę z kuchnią Państwa Środka.

Zacznij od woka

Gotowanie w woku to pierwszy krok do zakochania się w kuchni azjatyckiej. Zalety tego sposobu przygotowania potraw to nie tylko ich wyjątkowa aromatyczność, ale także charakterystyczna konsystencja i szybkość przygotowania. W woku można gotować, dusić i smażyć potrawy oraz wykonywać skomplikowane wielowarstwowe konstrukcje kulinarne. Mięso przygotowywane w woku jest kruche i delikatne, zaś warzywa w nim duszone wyjątkowo szybko stają się miękkie i z zaledwie niewielką ilością przypraw zyskują niepowtarzalny smak. Warto już na początku kupić woka dobrej jakości, bo to znacznie ułatwi przygotowanie potraw i sprawi, że będzie ono przyjemniejsze.

Soja

Kuchnia chińska soją zastępuje m.in. produkty mleczne, które tu prawie nie występują. Jednak soja w kiełkach stanowi także podstawę dań wegetariańskich oraz występuje w postaci sosów. A tych jest wiele, począwszy od najprostszych, w których składzie są wyłącznie ziarna soi, pszenicy, woda i sól, po bardziej złożone stanowiące składnik deserów, marynat czy dodatku do mięs.

Chińskie grzyby

W kuchni chińskiej grzyby pojawiły się prawdopodobnie około 7 tys. lat temu. Przez ten czas mieszkańcy Państwa Środka nauczyli się o nich wiele i zawdzięczają niektórym ich gatunkom m.in. długowieczność. Najpopularniejsze chińskie grzyby to oczywiście grzyby Mun, które można kupić w formie suszonej i dodawać je np. do wołowiny czy kurczaka z woka, a nawet zup. Nie zmieniają zasadniczo smaku dań, bo same ten smak dobrze chłoną. Przed użyciem grzyby w formie suszonej należy namoczyć, wówczas pęcznieją i miękną.

Przyprawy i kolory

Przyprawami, które nadają azjatyckiego smaku mięsu, zupom czy plackom są m.in.: pieprz syczuański, kardamon, imbir,  limonka, kurkuma, anyż, curry, czosnek, czy chili. Dania powinny zachowywać harmonię, dlatego dostrzec w nich powinno się pięć smaków: ostry, gorzki, słodki, słony i kwaśny. Naturalnie w hipermarketach są dostępne mieszanki przypraw chińskich, ale znacznie lepiej jest kupować te sprowadzane z Azji w całości, a nie przesypywane na Starym Kontynencie. Poza smakiem, w jedzeniu liczy się kolor, który zapewnić może barwnik spożywczy.

Kuchnia chińska to bogactwo smaków, które docenić można także we własnym domu, stąd doskonałym pomysłem jest wprowadzenie kilku rozwiązań, które zbliżą nas do zgłębiania jej tajników.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here