Wzrost zużycia paliwa - sprawdź co może być przyczyną

Każdy kierowca stara się, aby zużycie paliwa w jego aucie było jak najmniejsze. Kiedy następuje znaczny wzrost spalania w naszej głowie rodzi się pytanie o przyczynę takiego zachowania.

Wzrost zużycia paliwa, a uszkodzone wtryskiwacze

Wtryskiwacze stanowią podstawowy element silników Diesla odpowiadający za dawkowanie paliwa. Ich awaria wiąże się z wysokimi kosztami i może znacznie obciążyć kierowcę finansowo. Tańszym rozwiązaniem jest poddanie tych części regeneracji, jednak nie w każdym przypadku się to uda. Jakie syndromy wskazują na ten rodzaj awarii? Przede wszystkim wzrost zużycia oleju napędowego, nierówna praca na biegu jałowym oraz wyrzut większej ilości spalin przez układ wydechowy. Naszą uwagę powinno też przyciągnąć utrudnione uruchamianie samochodu.

Wzrost zużycia paliwa przy niesprawnej klimatyzacji

Intensywne korzystanie z klimatyzacji, szczególnie w okresie letnim powoduje wzrost zużycia paliwa w ilości od 2 do 4 litrów na 100 km. Warto więc pamiętać o prostych zasadach pozwalających na odciążenie tego układu. W czasie gorących dni auto szybko nagrzewa się wewnątrz. Przed rozpoczęciem podróży należy otworzyć drzwi i pozwolić na wyrównanie temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, a nie wsiąść i od razu uruchomić klimatyzację. Niesprawna klimatyzacja powoduje wzrost zużycia paliwa przy nieodczuwalnej zmianie wewnątrz auta. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewystarczająca ilość czynnika chłodniczego, niedrożny osuszacz bądź zły stan filtra kabinowego.

Zabrudzony filtr powietrza

Filtr powietrza to ten element wyposażenia, który wymaga regularnego serwisowania. Jeżeli nie był wymieniany od dłuższego czasu zabrudzenia mogą utrudnić zasysanie powietrza przez silnik, a co za tym idzie – niewłaściwie proporcje w mieszance i wzmożone spalanie.

Uszkodzone świece żarowe

Świece żarowe zapewniają poprawny rozruch silników Diesla. Podgrzewają komorę spalania umożliwiając zajście reakcji. Najczęstszym przypadkiem jest awaria jednej świecy. Skutkiem jest utrudniony rozruch auta oraz wzrost spalania.

Świece zapłonowe

Zadaniem świec zapłonowych jest zrealizowanie wewnątrz komory spalania silnika benzynowego wyładowania elektrycznego. Stare i mocno zużyte staną się przyczyną wzmożonego spalania paliwa.

Uszkodzenie sondy lambda

Sonda lambda to element odpowiedzialny za ustalanie właściwych proporcji w mieszance powietrzno-paliwowej, pomiędzy paliwem i tlenem. Uszkodzenie spowoduje wysyłanie fałszywych sygnałów oraz zakłócenie równowagi. Do komory spalania dociera zbyt bogata mieszanka, silnik słabnie, a spalanie wzrasta. Problem może rozwiązać wymiana sondy na nową.

Awaria układu hamulcowego

Jak ważny jest układ hamulcowy każdy wie. Jego awaria prowadzi do tarcia okładzin ciernych o jedno z kół w trakcie jazdy. W takim wypadku zauważalny jest wzrost spalania, a wciskanie pedału gazu nie powoduje znacznego wzrostu prędkości jak było do tej pory. Co więcej felga samochodowa znacznie się nagrzewa.

Niskie ciśnienie w oponach

Jazda na oponach, w których panuje ciśnienie daleko odbiegające od zalecanego przez producenta spowoduje nie tylko ich znaczne zużycie, ale także wzmożony wzrost spalania. Nowe auta wyposażone są w system zajmujący się badaniem ciśnienia, jeżeli jednak jesteś właścicielem starszego modelu – sam musisz o to zadbać.

[Głosów:10    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here