Wycena mieszkania - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Decydujesz się na sprzedaż mieszkania? W takim razie z pewnością masz wątpliwości co do ceny za jaką powinieneś je sprzedać.

 Nie ma w tym nic dziwnego – samodzielne określenie wartości mieszkania jest bardzo trudne. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnych rzeczoznawców, którzy zajmują się wyceną mieszkań.

Kto zajmuje się wyceną mieszkania?

Oficjalnie oraz zgodnie z prawem jedyną osobą, która uprawniona jest do wyceny mieszkań jest rzeczoznawca. Musi on posiadać odpowiednie uprawnienia oraz legitymację, która stanowi ich potwierdzenie. Rzeczoznawca wystawia opinię, która jest ważnym dokumentem honorowanym między innymi przez banki, urzędy skarbowe i sądy.

Niestety, usługi rzeczoznawcy są dość kosztowne, co sprawia, że w sytuacji, w której nie chcemy wykorzystywać wyceny w oficjalnych dokumentach a jedynie uzyskać informację warto poszukiwać innych rozwiązań.

Przeczytaj również: Wycena mieszkania od rzeczoznawcy

Czy mogę wycenić wartość mieszkania samodzielnie?

Załóżmy, że nie potrzebujesz wyceny przez rzeczoznawcę, ponieważ nie podpisujesz jeszcze żadnych umów związanych ze sprzedażą. Chcesz po prostu zorientować się ile warta może być posiadana przez ciebie nieruchomość i czy warto ją sprzedać. Czy w takiej sytuacji również musisz decydować się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy? Na szczęście, nie ma takiej konieczności.

Darmową wycenę możesz otrzymać online. Wystarczy, że odwiedzisz stronę https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania gdzie podasz najważniejsze informacje dotyczące twojego mieszkania by dowiedzieć się ile może kosztować. Sonar Home analizuje bowiem dane z setek tysięcy ogłoszeń by podać cenę, jaką posiadają te najbardziej zbliżone do twojej nieruchomości.

Pamiętaj, że wartość mieszkania nie musi być równa cenie

Wycena mieszkania ma na celu ustalenie jak najbardziej obiektywnej jego wartości rynkowej, czyli kwoty, za jaką najprawdopodobniej powinno zostać sprzedane mieszkanie. Może ona stanowić wyznacznik, który weźmiesz pod uwagę, ale cena, którą zaproponujesz ewentualnym nabywcom może być zarówno wyższa, jak i niższa od wyceny.

Wiele zależy np. od zainteresowania twoim mieszkaniem – jeśli jest duże, z powodzeniem możesz zażądać więcej. Natomiast jeśli zależy ci na szybkiej sprzedaży – dobrym pomysłem będzie obniżenie ceny poniżej wartości na jaką zostało wycenione.

Źródło: sonarhome.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here