Uprawa i zastosowanie tulipanów

Tulipany uchodzą za jedne z najpiękniejszych kwiatów, dlatego można je spotkać niemal w każdym ogrodzie. Różnice w wyglądzie poszczególnych odmian jest tak duże, że nawet najbardziej wybredny właściciel ogrodu znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jak uprawiać tulipany i wykorzystać je do upiększenia ogrodu?

Tulipany nie są co prawda zwiastunem najpiękniejszej pory roku, tak jak przebiśniegi, niemniej kwitną już w czasie, gdy przyroda dopiero budzi się do życia. Dlatego są roślinami bardzo pożądanymi, gdyż dekorują ogród już od pierwszych ciepłych tygodni. Liczba odmian selekcjonowanych na całym świecie jest ogromna i liczona w tysiącach. Wszystkie odmiany łączą zbliżone z reguły wymagania i podobny sposób pielęgnacji.

Sadzenie tulipanów – jak i kiedy to robić?

Tulipany zaleca się sadzić w okresie od drugiej dekady września do połowy października. To optymalny termin ze względu na panujące wówczas warunki klimatyczne i glebowe. Cebule mają wtedy wystarczająco dużo czasu, aby zaaklimatyzować się (wytworzyć korzenie). Głębokość sadzenia zależy od rozmiarów cebul – warto skorzystać ze sprawdzonej zasady, która mówi, że powinna ona być równa 2–3 wysokościom cebuli. Przed posadzeniem cebule zaleca się zaprawić środkiem przeciwgrzybowym i umieścić w ażurowych koszyczkach w celu ochrony przed niektórymi szkodnikami oraz lepszej lokalizacji. Akcesoria potrzebne do sadzenia tulipanów są dostępne w sklepach mających w asortymencie sprzęt ogrodniczy (np. Leroy Merlin). Podłoże pod uprawę powinno być umiarkowanie żyzne i dobrze przepuszczalne – tulipany nie lubią nadmiaru wilgoci – o odczynie oscylującym w granicach obojętnego. Ciężkie gleby powinno się wcześniej rozluźnić, np. mieszając z piaskiem i kompostem, a także wykonać drenaż.

Pielęgnacja tulipanów przed i po kwitnieniu

Optymalne sadzenie tulipanów to nie wszystko – trzeba jeszcze regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. O ile podlewanie z reguły nie jest konieczne (np. wiosną jest wystarczająco wilgotno), o tyle rośliny zaleca się 2–3 krotnie zasilić nawozami wieloskładnikowymi. Pierwszą dawkę można podać, korzystając z nawozu ze zwiększoną ilością azotu; kolejne powinny zawierać większą ilość potasu, fosforu i mikroelementów. Należy na bieżąco usuwać chwasty, trzeba także walczyć ze szkodnikami; szczególnym utrapieniem są żerujące w glebie pędraki, drutowce i turkucie. Po przekwitnieniu powinno się pozwolić zaschnąć nadziemnej części rośliny. Cebule wykopuje się zwykle w czerwcu – na tym etapie można oddzielić cebulki przybyszowe – a po ok. dwóch tygodniach oczyszcza i przechowuje w suchych pomieszczeniu aż do końca lata lub początku jesieni.

Zastosowanie tulipanów

Tulipany to tradycyjne ozdoby rabat. Warto je sadzić po kilka lub kilkanaście sztuk danej odmiany. Dobrze komponują się w większych skupiskach. Czasem wykorzystuje się je także do dekoracji ogrodów skalnych. Pasują do ogrodów różnego typu, zwiększając bogactwo form i barw. Nadają się też na kwiaty cięte.

Tulipany to byliny cebulowe, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie. Przy różnorodnych kształtach, wielkości i barwie kwiatów można tworzyć z nich niesztampowe rabaty. Sama uprawa jest na tyle łatwa, że można ją polecić nawet początkującym ogrodnikom.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here