Wyniki dotyczące wiedzy Polaków w zakresie narzędzi funkcjonujących w bankowości nie są zadowalające. Okazuje się, że większość z nas nie wie, czym jest RRSO, na czym polega zakładanie lokat ani jaką kartę płatniczą trzyma w portfelu. Jednocześnie wykazujemy coraz większe zaufanie do banków i coraz chętniej nabywamy produkty oferowane przez tego rodzaju instytucje. Czas więc poznać podstawy.

Kredyt gotówkowy i podstawowy zakres pojęć

Większość Polaków zaciągając kredyt gotówkowy, interesuje się jedynie wysokością miesięcznych rat oraz całkowitym okresem trwania umowy z bankiem. To błąd, ponieważ właśnie to jest przyczyną wybierania niekorzystnych ofert.

Jeśli interesuje Cię kredyt gotówkowy, to musisz wiedzieć, czym jest RRSO. To całkowity koszt kredytu, jaki poniesie kredytobiorca. RRSO określa nie tylko oprocentowanie takiego zobowiązania, ale też ewentualne prowizje, jakie pobiera bank za jego uruchomienie czy koszty obowiązkowego ubezpieczenia. Weź to pod uwagę, ponieważ może okazać się, że miesięczne raty niekorzystnie wpłyną na Twoją płynność finansową.

Co wiemy o kartach płatniczych?

To zadziwiające, że większość z nas nie wie, jaką karta się posługuje, chociaż popularność plastikowych pieniędzy jest w naszym kraju coraz większa. Najpopularniejszą jest karta debetowa, wydawana do podstawowego rachunku ROR. Dzięki niej można wypłacać gotówkę z bankomatów oraz realizować płatności zakupowe w sklepach.

Kolejna to karta kredytowa. Powszechnie wydawana klientom, którzy zaciągają kredyt gotówkowy. To karta, dzięki której klient korzysta z pieniędzy banku, zgodnie z przyznanym limitem. Zazwyczaj ma 30 dni na to, by te środki zwrócić, a bank nie naliczy wtedy żadnych odsetek. Jeśli spóźni się zaś ze spłatą, bank pobierze dodatkowe opłaty. Kartą kredytową można płacić w sklepach. Można też wypłacać gotówkę z bankomatów, ale najczęściej jest to nieopłacalne ze względu na wysokie prowizje.

Inwestowanie oszczędności w bankach

Mamy świadomość tego, czym są konta oszczędnościowe, bo chętnie je zakładamy. Nie mamy jednak pojęcia, jakie mechanizmy wpływają na pomnażanie naszych pieniędzy. W przypadku konta oszczędnościowego podstawą jest oprocentowanie.

Weźmy pod uwagę, że banki określają jego wysokość przeważnie w skali roku. Jeśli jest prowadzone krócej, zysk jest proporcjonalnie niższy. Klienci banków powinni zwracać też uwagę na pewne ograniczenia. Konto oszczędnościowe będzie generować korzystne odsetki, ale na przykład tylko wtedy, gdy klient nie będzie w danym okresie dysponował zgromadzonymi na nim środkami. W tym przypadku liczy się dokładne przeczytanie regulaminu i podpisywanej umowy.

Pamiętaj!

Jeśli jesteś zainteresowany jakimkolwiek produktem banku, zawsze proś o wyjaśnienie kwestii, których nie rozumiesz. Chociaż banki mają zakaz ukrywania informacji przed potencjalnymi klientami oraz stosowania tzw. kruczków prawnych, to nie zawsze bankowe definicje są jasne. Podpisuj umowy dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że wszystkie warunki są dla Ciebie zrozumiałe i w pełni akceptowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here