Oszczędzanie nie powinno być jedynie chwilowym pomysłem. To nawyk, który powinniśmy wdrożyć jako metoda zarządzania finansami. Co ciekawe, to właśnie odkładanie pieniędzy jest jednym z najczęściej wymienianych postanowień noworocznych. Sprawdź, jak oszczędzać regularnie i wytrwać w noworocznym postanowieniu.

Metoda małych kroków

Okazuje się, że większość noworocznych postanowień zostaje niestety zaniechana już kilka miesięcy po Nowym Roku. Aby tak się nie stało, oszczędzanie powinno być wdrożone powoli, bez zbytniego nadwyrężania domowego budżetu.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że tylko regularne i długoterminowe oszczędzanie pozwoli osiągnąć pełen sukces. Warto zmienić system wydawania pieniędzy, by w każdym miesiącu móc wygenerować nadwyżkę pieniędzy. Optymalna sytuacja to ta, w której odkładanych będzie jakieś 10% miesięcznych dochodów. Właściwe zarządzanie budżetem sprawi, że po kilku miesiącach nawet nie zauważymy „utraty” tych „zaskórniaków” z naszego portfela. Zmienią się po prostu nasze przyzwyczajenia.

Wybór bezpiecznych instrumentów

Już od dawna wiadomo, że odkładanie pieniędzy do domowej skarbonki się nie sprawdza. Dzisiaj o wiele lepiej pieniądze lokować w banku. Nie tylko dlatego, że właśnie tam są w pełni bezpieczne, ale również dlatego, że produkty instytucji bankowych pozwalają pomnażać zgromadzone pieniądze.

Najpopularniejszą formą lokowania oszczędności są konta oszczędnościowe. To one gwarantują odzyskanie wniesionego kapitału oraz wypracowanie odsetek, które stanowią dodatkowy zarobek. Co więcej, banki oferują teraz takie konta oszczędnościowe, które umożliwiają swobodne dysponowanie środkami bez utraty wypracowanej nadwyżki pieniędzy.

Podejmij ryzyko inwestycyjne!

Konta oszczędnościowe to nie jedyny instrument, dzięki któremu udaje się pomnażać pieniądze. Polacy coraz częściej są w stanie podjąć ryzyko inwestycyjne, by cieszyć się dużym zyskiem. Pozwalają im na to fundusze inwestycyjne.

Im większe ryzyko utraty wniesionego kapitału, tym na większy zarobek może liczyć inwestor. To fakt, że konta oszczędnościowe również pozwalają pomnażać pieniądze, ale jednak to fundusze inwestycyjne umożliwiają zarobek w o wiele większej skali.

5 zasad skutecznego oszczędzania

Noworoczne postanowienie dotyczące oszczędzania nadwyżki pieniędzy będzie realizowane skutecznie, kiedy weźmiemy pod uwagę kilka ważnych wskazówek. Oto one:

1. Zmień strategię wydawania pieniędzy. Rób listę niezbędnych zakupów, zanim wybierzesz się do sklepu, kupuj tylko to, co naprawdę jest Ci potrzebne. Korzystaj z wyprzedaży i promocji cenowych.

2. Oszczędzaj regularnie. Odkładaj pieniądze w każdym miesiącu. Nie rób wyjątków. Możesz odłożyć mniej niż w poprzednim miesiącu, ale na konta oszczędnościowe zawsze niech trafi określona kwota.

3. Nie trzymaj pieniędzy w domu. Zaufaj instytucji bankowej. Możesz wybrać konto oszczędnościowe, lokatę w banku czy fundusze inwestycyjne. Ważne jest to, by pieniądze pracowały. Na rachunku bankowym są też o wiele bezpieczniejsze niż w skarbonce czy portfelu.

4. Określ cel oszczędzania. Odpowiednia motywacja to podstawa. Polacy najczęściej odkładają na samochód, wakacje albo remont domu. Możesz określać cele w krótkim terminie, których realizacja przebiegnie szybko.

5. Oszczędzaj też w długim terminie. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że to te długoterminowe oszczędności motywują najbardziej. Odkładać możemy na tzw. czarną godzinę, przyszłość dzieci albo emeryturę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here