Aleje Jerozolimskie

Aleje Jerozolimskie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic Warszawy. Ciągnie się na długość nieco ponad 10 km, przecinając całe centrum Warszawy, jej dalsze dzielnice i wychodząc poza obręb jej administracyjnych granic. Praktycznie każdy, kto kiedykolwiek był w stolicy, przeszedł nimi chociaż kilka razy, mijając tak znane obiekty jak Pałac Kultury i Nauki czy Dworzec Centralny. A jaka jest ich historia?

Przebieg

Aleje Jerozolimskie zaczynają się przy moście księcia Józefa Poniatowskiego i biegną w kierunku Pruszkowa. Po drodze krzyżują się z tak znaczącymi ulicami, jak Nowy Świat, Marszałkowska czy aleja Jana Pawła II. Po minięciu placu Zawiszy Aleje Jerozolimskie skręcają na południowy zachód, by ostatecznie wyjść z Warszawy i już w Pruszkowie zmienić się w aleję Wojska Polskiego.

W ciągu Alej Jerozolimskich poprowadzone są trzy drogi krajowe o numerach 631, 717, 719.

Historia

Nazwa Alej Jerozolimskich nawiązuje do XVIII-wiecznego osiedla żydowskiego Nowa Jerozolima, które położone było na zachód od obecnego Placu Zawiszy. Nazwa Aleja Jerozolimska pojawiła się po raz pierwszy w 1808 roku, aż w 1919 została zastąpiona przez obecnie funkcjonującą liczbę mnogą.

Pierwotnie ukształtowane jako droga prowadząca do stolicy z żydowskiego osiedla, Aleje Jerozolimskie zostały ostatecznie wytyczone w 1824 roku. Przybrały wówczas kształt szerokiej na 40 m arterii, obsadzonej czterema rzędami topoli. Prowadziły wówczas od Wisły aż do rogatek miasta. Przez kolejne lata stały się świadkiem wielu historycznych wydarzeń i zmian urbanistycznych. O niektórych z nich można przeczytać na stronie gazety Kurier Warszawski, do czego serdecznie zapraszamy.

Znaczącą zmianą okolicy Alej Jerozolimskich było wybudowanie z 1845 roku, przy skrzyżowaniu z Marszałkowską, Dworca Wiedeńskiego. Przy ulicy zaczęto w tym czasie wznosić kamienice w stylu secesyjnym i modernistycznym. W 1902 roku przy skrzyżowaniu z Żelazną wzniesiono kolejny dworzec, nazwany Kaliskim. Do roku 1913 wybudowano wiadukt prowadzący na dzisiejszy Most Księcia Józefa Poniatowskiego, który w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Mikołajewskim.

Ze względu na swoje położenie w ścisłym centrum, podczas wojny Aleje Jerozolimskie miały znaczenie strategiczne. W trakcie powstania warszawskiego były miejscem zaciętych walk. Po powstaniu wysadzono i spalono znacząca ilość zabudowań w tej okolicy, które po wojnie w dużej mierze odbudowano.

Obecne Aleje Jerozolimskie

Obecnie pełnią one funkcję jednej z najważniejszych arterii miasta z jego centralnej części. Pozwalają na dojazd do tak ważnego miejsca jak Dworzec Główny i stały się synonimem prestiżu dla wszystkich firm, które przy nich mają usytuowane swoje siedziby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here