Wiele zabytkowych budynków w naszym kraju znajduje się w opłakanym stanie. Choć trzeba przyznać, że wiele pod tym względem zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Wszystko za sprawą Unii Europejskiej. Dodatkowe fundusze europejskie pozwoliły włodarzom wielu miast w Polsce dokonać rewitalizacji kamienic zlokalizowanych w centrum.

Zaniedbania i brak profilaktyki w ochronie zabytków

Kilkadziesiąt lat zaniedbań zrobiło swoje. Niestety za czasów komunizmu wiele zabytkowych budynków straciło swój pierwotny kształt. Przywrócenie pierwotnego wyglądu w chwili obecnej jest kompletnie niemożliwe. Co najgorsze wiele zabytkowych budynków uległo całkowitemu zniszczeniu. Budynki zabytkowe niejednokrotnie rozbierano.

W naszym kraju niestety brakuje działań profilaktycznych w ochronie budynków. Renowacja zabytków ma służyć głównie temu by przywrócić ich pierwotny kształt. Najbardziej wartościowe zabytki to te, które zachowały się do dzisiejszych czasów w stanie autentyku. Zbyt inwazyjne zabiegi konserwatorskie doprowadzają z reguły do utraty wartości budynków.

Jak chronić dzieła sztuki

Za działanie niewskazane można na przykład wymienić rozbieranie do gołej ziemi zabytków, a następnie ich odbudowywanie w wersji pierwotnej. Z całą pewnością taką metodą nie można uznać za dobrą. O ile w budownictwie takie postępowanie jest spotykane to już w przypadku rzeźby czy malarstwa jest to zupełnie niemożliwe. Czy wyobrażamy sobie bowiem renowację zabytków od podstaw takich jak obrazy Leonarda da Vinci. Choć byłby one inspiracją, całkowicie straciłyby na swojej wartości. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że takie działanie z renowacją zabytków nie ma nic wspólnego. Jest najzwyczajniej w świecie fałszerstwem.

Zabytkowe budynki powinny być więc bezustannie kontrolowane. W razie potrzeby powinny być dokonywane wszelkie naprawy. W najgorszym przypadku może dojść do nieodwracalnego zniszczenia dzieł sztuki. Szkoda, przedmioty te są bowiem świadectwem minionych czasów.

Rodzaje zniszczeń i fundusze unijne

Defekty obiektów zabytkowych można z reguły podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy pośród nich to zniszczenie jawne, takie, które widoczne jest gołym okiem. Sami jednak wiemy, że budynki mogą psuć się również od środka. Tak samo jest z dziełami sztuki. Renowacja zabytków powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem czynników niszczących. Tylko w ten sposób można zapobiec dalszej degradacji dzieła.

W przypadku gdy zabytek przedstawia wyjątkową wartość historyczną lub artystyczną można starać się o pozyskanie środków unijnych. O fundusze unijne na renowacje zabytków może starać się niemal każdy, również osoba prywatna.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here