Przygotowanie auta do zimy

Za oknem coraz mroźniej, postarajmy się więc, aby w tym roku zima dla odmiany nie zaskoczyła kierowców i odpowiednio przygotujmy do niej nie tylko siebie, ale również nasze auto.

Standardowe postępowanie

Najważniejszą czynnością, którą należy wykonać jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. Po pierwsze należy zbadać, czy wykorzystywany przez nas płyn chłodniczy przystosowany jest to użytkowania go przy ujemnych temperaturach. Jak tego dokonać? Najszybszym sposobem będzie zaopatrzenie się w areometr, czyli proste urządzenie przeznaczone do mierzenia gęstości cieczy. Zasada wykonania pomiaru jest prosta: na początku należy nabrać płyn chłodniczy do przezroczystego pojemnika, a następnie zwrócić uwagę na wskazówkę, która ujawnia przybliżoną temperaturę zamarzania. Bardziej zaawansowane areometry są w stanie określić również stan i jakość badanego płynu.

Kolejną rzeczą, którą należy wykonać to sprawdzenie płynu do spryskiwaczy. Jest to istotna część przygotowania pojazdu do pracy w zimowych warunkach ze względu na możliwość uszkodzenia pojemnika, w którym ciecz się znajduje. Jeżeli nie mamy pewności, czy stosowany przez nas środek może być wykorzystywany także przy ujemnych temperaturach – warto go po prostu wypsikać, a pojemnik uzupełnić nowym.

Nie można zapomnieć również o sprawdzeniu akumulatora. Najlepiej udać się z tym na wizytę do mechanika, który bezproblemowo określi stan techniczny. Nie warto w tym przypadku ryzykować – akumulator to podstawa rozruchu, dlatego postarajmy się zbadać jego stan jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Ostatnią i najważniejszą rzeczą jest oczywiście zmiana opon z letnich na zimowe. Przed kupnem nowego zestawu warto dwa razy sprawdzić jaki rozmiar pasuje do naszego auta, aby uniknąć pomyłki, która może skutkować zbędnym wydaniem pieniędzy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pokusić się o zbadanie stanu technicznego dywaników samochodowych. Być może jest to zaskakujące, ale ma to wpływ na komfort jazdy. Materiałowe dywaniki dobrze się prezentują i świetnie się sprawdzają w trakcie okresu letniego. Kiedy zbliża się zima, pogoda ulega znacznej zmianie, a w naszym aucie zaczyna podróżować także śnieg, który znalazł się pod butami. Dywaniki te szybko wchłaniają wilgoć, ale wysuszenie ich trwa bardzo długo. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie gumowych zamienników, które uchronią nas przed tym problemem.

Istotną rzeczą jest także sprawdzenie stanu wycieraczek. Producenci sugerują wymianę dwukrotnie w ciągu roku. Jeżeli więc nasze wycieraczki zaczynają piszczeć, źle ściągają wodę z szyby i dodatkowo rozmazują brud – nie czekaj, sprawdź który model pasuje do twojego auta i kup nowy zestaw.

Jeżeli martwisz się o karoserię rozwiązaniem może okazać się zastosowanie odpowiedniego wosku na lakier. Ochroni on twoje nadwozie od wpływu soli znajdującej się na drodze.

Poświęć jeden dzień w swoim kalendarzu i sprawdź wszystkie elementy, które mogą wpływać na komfort jazdy w okresie zimowym. Wpłynie to nie tylko pozytywnie na twoje auto, ale również zapewni wzrost bezpieczeństwa na drodze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here