Prosecco

Na trunki – podobnie jak na inne rzeczy czy dania – moda przychodzi i odchodzi. Obecnie jednym z najpopularniejszych win stało się Prosecco. Zawdzięcza to nie tylko zwykłym trendom, ale również swojemu wpływów na zdrowie. Co należy o nim wiedzieć i dlaczego warto je wybrać?

Skąd pochodzi Prosecco?

Wino Prosecco swoją nazwę zawdzięcza regionowi, z którego pochodzi, czyli okolicom włoskiej wioski Prosecco. Położona jest nieopodal Triestu, w malowniczym, północno-wschodnim regionie Włoch.

Produkcja wina ma długą historię w dziejach ludzkości. Nie dziwi więc, że szczególnie we Włoszech tradycja ta sięga do XVI wieku. Z początku wino z tego regionu było jednak znane jedynie lokalnie, dopiero z czasem zyskało sobie ogromną popularność, która rośnie z dnia na dzień. Jak wynika z przeprowadzonych badań, po to lekkie, musujące wino szczególnie chętnie sięgają kobiety, traktując je jako odskocznię od typowo męskich, popularnych trunków, czyli wódki i piwa.

Warto także wspomnieć o winogronach, które dają mu początek. Były znane już na początku produkcji Prosecco i dawniej nosiły taką samą nazwę. Obecnie brzmi ona glera.

Nowe marki tego wina

Prosecco, ze względu na swoją popularność, stało się jednym z najchętniej produkowanych win ostatnich czasów, dlatego na sklepowych półkach nietrudno jest dostrzec wiele jego marek.

Warto przy tym pamiętać, że różnorodne marki charakteryzują się różnymi cenami wina typu Prosecco. Wynika to z faktu, iż na cenę znaczący wpływ ma jakość alkoholu. A przede wszystkim jakość winogron, z których został wyprodukowany. Decydując się na tańsze wino, można zakładać, że powstało ono na bazie słabszego plonu. Z kolei wino droższe z reguły opiera się nie tylko o lepsze winogrona, złe również o lepszy proces samego warzenia, na przykład w tradycyjnych, dębowych beczkach, które dodają mu swojego aromatu.

Innymi słowy, wybierając droższą, bardziej renomowaną markę, można liczyć na to, iż otrzyma się produkt wyższej jakości – smaczniejszy, bardziej luksusowy i doskonale nadają się dla koneserów. Korzystając ze sklepu Profil Wino, można wybrać dla siebie właśnie takie – wyjątkowe i o czarującym aromacie.

Właściwości Prosecco a jego popularność

Mówiąc o Prosecco, nie sposób pominąć jego właściwości, które w zasadniczy sposób wpływają na trend, z jakim mamy do czynienia.

Przede wszystkim należy ono do lekkich, musujących win, które szczególnie przypadły do gustu kobietom. Dzięki delikatnemu, lekko owocowemu smakowi wiele z nich wydaje się smaczniejszych niż klasyczny szampan. Z tego powodu może nawet uchodzić za jego konkurenta. Co więcej, konkretny bukiet zależy od wielu czynników – rodzaju i jakości winogron, sposobów warzenia czy leżakowania, a także produkcji w określonej beczce. Dzięki takiej różnorodności nietrudno jest znaleźć to, które najbardziej odpowiada naszym kubkom smakowym.

Jednak na popularność Prosecco wpływ mają także jego właściwości zdrowotne. Zawiera wiele polifenoli, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Pomaga także w regulacji krążenia krwi i ciśnienia.

Dzięki swojemu lekkiemu składowi, wino Prosecco nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości, charakterystycznych dla wielu innych alkoholi. Może więc być śmiało wypite nawet w dzień poprzedzający pójście do pracy. Co ciekawe, jest ono mniej kaloryczne niż klasyczne, czerwone wino. Przeciętnie, jego szklanka zawiera zaledwie 90 kalorii. Będzie to więc idealny trunek dla osób, które pragną zadbać o linie, a jednocześnie chciałyby skosztować ciekawego alkoholu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here