Różnego rodzaju ortezy na stałe wpisały się już w sportowy krajobraz. Nie tylko z powodu wysokiej kontuzjogenności, ale również z powodu zabezpieczania przed urazami, a często również z powodu chęci poprawiania wyników sportowych.
Powstaje jednak pytanie, jak odpowiednio dobrać orteze do uprawianej dyscypliny sportu?
Sporty siłowe
Aktywność fizyczna polegająca na podnoszeniu ciężarów i budowaniu swojej masy mięśniowej jest jedną z najbardziej kontuzjogennych. Niezależnie od zakresu wykonywanych ćwiczeń, kontuzji ulec może właściwie cały przekrój ciała. Od najczęściej spotykanych nadgarstków, po odcinek lędźwiowy, kolana i nogi, a nawet szyję. Z tego też powodu bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed tego typu zagrożeniem.
Zdecydowanie najlepszym modelem ortezy, jaki można zastosować w przypadku ćwiczeń siłowych, to zakładać na siebie gorset lędźwiowy. Jego posiadanie podtrzymuje odcinek krzyżowy, co wpływa nie tylko na lepszą postawę ciała, ale również na odpowiednio ustabilizowany kręgosłup, co przekłada się na lepszą stabilność całego ciała.
Sporty rekreacyjne
Drugim najczęściej spotykanym i uprawianym sportem jest oczywiście bieganie. Wydawać by się mogło, że jest to sport bardzo bezpieczny, prosty i niezagrażający naszemu zdrowiu. Nic bardziej mylnego, ponieważ podczas biegania na olbrzymie ryzyko narażamy przede wszystkim nasze kolana i kostki.
O ile wpływ na kolana ma przede wszystkim zastosowane obuwie i charakter przeprowadzanego treningu, to urazu kostki można dostać poprzez nawet zwykłego pecha, stawiając po prostu źle stopę na chodniku.
Z tego powodu bardzo zaleca się, aby każdorazowo na trening zakładać ściągacz na kostkę, który będzie stabilizować cały staw skokowy, zapewniając nie tylko bezpieczeństwo przed przypadkowym skręceniem kostki, ale również jak deklaruje wielu biegaczy, pozwala to na poprawienie w całkiem zauważalnym stopniu swoich wyników sportowych.
Warto przy tym pamiętać, że takie stabilizatory występują również w formie dziecięcej. Ortezy dla dzieci wbrew pozorom nie są czymś niespotykanym. Dzieci na równi z dorosłymi poddają się różnego rodzajom kontuzji, a zdecydowanie najczęściej tym w okolicach stawu skokowego.