Przymierzasz się do wykończenia domu i jesteś na etapie zakupu odpowiednich okien? Przy ich doborze, warto sprawdzić nie tylko te tradycyjne, ale również te wyróżniające się innymi konstrukcjami. Ciekawą propozycją są okna przesuwne, które najczęściej wykorzystywane są jako przejścia na balkony i tarasy. Dlaczego warto je wybrać?

Okna balkonowe i tarasowe najczęściej wybierane są w wersji tradycyjnej w Polsce, czyli ze skrzydłami uchylnymi. Mogą mieć one jedno skrzydło lub dwa skrzydła w zależności od szerokości przejścia oraz naszych indywidualnych oczekiwań. Jednak także okna skrzydłowe mają swoje wady, których nie mają modele przesuwne.

Możliwość przesunięcia skrzydła okna zamiast jego otwarcia przez uchylenie to duża różnica w obsłudze. Wtedy skrzydło nie otwiera się do wewnątrz, co powoduje zabranie przestrzeni mieszkalnej, a także daje wrażenie większego prześwitu. Gdy wybierzemy okna przesuwne, możemy ustawić przy nich fotel, lampę, kwietnik czy inne przedmioty. Po otwarciu okno nie prezentuje się znacznie lepiej – nowocześnie i elegancko.

Okna przesuwne wykonuje się w kilku różnych wariantach konstrukcji. Najbardziej popularna to okna uchylno-przesuwne. W tym przypadku możemy nie tylko przesunąć skrzydło drzwiowe, ale również możemy je uchylić, gdy chcemy przewietrzyć pomieszczenie – nie musimy wtedy przesuwać okna.

Dużym plusem okien przesuwnych jest również możliwość uzyskania dużego przeszklenia. Jeśli marzysz o przeszklonej ścianie, która wpuszcza do wnętrza dużo światła, okna przesuwne to najlepszy wybór. Konstrukcja okna przesuwnego może bazować także na obniżonym progu – wtedy możemy przekroczyć go bez problemu podczas przechodzenia z domu na taras lub balkon. To także duży plus dla dzieci, osób mających trudności z poruszaniem się.

Oczywiście, są także minusy. Okna przesuwne to droższe konstrukcje od zwykłych okien balkonowych i tarasowych otwieranych przez uchylenie skrzydła. Również bardzo ważny jest profesjonalny montaż – tylko wtedy okno będzie działało niezawodnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here