Obróbka metali

Na obróbkę metali składa się szereg procesów prowadzących do zaistnienia zmian w materiale. Może być to modyfikacja kształtu, wymiarów, właściwości fizycznych czy chemicznych. Jakie są rodzaje obórki metali i na czym polega każdy z nich?

Mechaniczna obróbka metali

Obróbka mechaniczna metali prowadzi do zmian kształtu materiału, jego chropowatości czy wymiarów wewnętrznych. Zmiany te zachodzą w wyniku procesów fizycznych, polegających na obdzielaniu fragmentów metalu lub wywieraniu nacisku na obrabiany przedmiot. Najlepsze efekty można osiągnąć przy połączeniu obróbki mechanicznej z innym typem (najlepiej z obróbką cieplną lub chemiczną).

Obróbkę mechaniczną metali można podzielić na obróbkę skrawaniem i obróbkę plastyczną.

Obróbka plastyczna metali

Obróbka plastyczna metalu (https://www.perfopol.pl/Obrobka_metali) pozwala na dokonanie zmian fizykochemicznych, a także modyfikacji w strukturze i gładkości powierzchni. Obróbka plastyczna może być wykonywana na zimno lub na gorąco. W każdym z przypadków można zastosować kucie, walcowanie, tłoczenie oraz ciągnienie.

Obróbka cieplna metali

Jak łatwo się domyślić, obróbka cieplna metali przebiega w bardzo wysokich temperaturach. Dopiero pop nagraniu wybranego elementu do określonej temperatury można przystąpić do jego kształtowania. W tej metodzie ważne jest również chłodzenie, które pozwala na zachowanie nowo uzyskanych parametrów metalowego przedmiotu.

Obróbka chemiczna

Obróbka chemiczna polega na oddziaływaniu substancji chemicznych na powierzchnię metalowych elementów. W ten sposób powstaje specjalna powłoka ochronna (niklowa, niklowo-chromowa, miedziowo-niklowo-chromowa).

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem to jedna z najczęściej wykorzystywanych form obróbki elementów metalowych. Najczęściej jest wykorzystywana przy przygotowywaniu materiałów do produkcji silników, maszyn i pojazdów. W tego typu obróbce podstawowe narzędzia pracy to tokarki, frezarki, wiertarki oraz szlifierki, coraz częściej prowadzona jest przy użyciu nowoczesnych maszyn CNC.

Narzędzia niezbędne do obróbki metali

Prawidłowa obróbka metalu wymaga precyzji, dlatego też bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. W przypadku obórki metali niezbędne są maszyny, zarówno sterowane automatycznie, jak i manualne, czyli przede wszystkim tokarki i frezarki. Urządzenia te nie będą działać bez odpowiednich narzędzi. Noże, frezy i wiertła to absolutna podstawa przy wyposażeniu maszyn przeznaczonych do obróbki metali.

Tak naprawdę wybór oprzyrządowania zależny jest od typu obróbki. W przypadku plastycznej obróbki metali niezbędne są ciągarki, giętarki, walcarki, wyoblarki oraz prasy mechaniczne i hydrauliczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here