Kuchenna rewolucja oświetleniowa

Często słyszymy maksymę, że kuchnia jest sercem każdego domu. Naprawdę sporo w tym prawdy. W kuchni przecież przygotowujemy posiłki, w niej niekiedy spożywamy je z całą rodziną przy kuchennym stole. To w końcu w niej najczęściej spędzają czas goście, gdy wpadną do nas z wizytą. Jest coś w kuchni, co sprawia, że stanowi ona klucz do serc domowników oraz wszystkich odwiedzających nas osób. Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, potrzebuje oczywiście odpowiedniego oświetlenia. To od niego zależy nasz komfort, a także estetyka i przytulność pomieszczenia. Jak zapewnić sobie zatem światło w kuchni, które będzie praktyczne i przyjemne dla oka? Poniżej przedstawiamy garść praktycznych porad do wykorzystania w Waszych domach.

Co i jak oświetlać w kuchni? Różne oblicza oświetlenia

Kuchnia spełnia równocześnie różne funkcje. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym przygotowujemy oraz spożywamy posiłki. Dlatego musimy zadbać o odpowiednią ilość światła. Potrzebujemy do tego oświetlenia głównego i zadaniowego.

Oświetlenie główne wymaga jednej lub kilku lamp sufitowych, które zapewniają nam komfort bezpiecznego przemieszczania się oraz łatwość wykonywania wszelkich prostych i nieprecyzyjnych czynności. Lampy powinny być rozmieszczone tak, żeby równomiernie oświetlać całe wnętrze, bez pozostawiania zacienionych obszarów. Przyjmuje się, że oświetlenie główne powinno mieć łącznie ok. 100 lx.

Nieco inaczej sprawa wygląda przy oświetleniu zadaniowym. Pojawia się ono przede wszystkim nad blatami roboczymi, zlewem, wyspą kuchenną oraz stołem. W zależności od charakteru przestrzeni światło powinno mieć nieco inne natężenie. Może ono wynosić od 300 do 500 lx, aby zapewnić nam komfort wykonywania wszelkich czynności, nawet tych o dużej precyzji.

W każdej kuchni warto wprowadzić oświetlenie dekoracyjne. Nie zwiększa ono funkcjonalności, ale tworzy charakter miejsca i sprawia, że chcemy w tym pomieszczeniu przebywać.

Jakie lampy pojawiają się w kuchni? Modne pomysły na oświetlenie domu

Każdy z typów oświetlenia (główne, zadaniowe i dekoracyjne) wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań.

W roli oświetlenia głównego najchętniej wykorzystuje się lampy sufitowe. Mogą to być praktyczne plafony lub oczka wpustowe, które oferuje sklep https://azzardo.com.pl/. Dają przyjemne, jasne światło. Zastosowanie większej ilości opraw umożliwia skuteczne oświetlenie całego wnętrza. Równocześnie oprawy tego typu nie zajmują zbyt wiele miejsca, więc sprawdzają się nawet w szczególnie małych pomieszczeniach.

Lampy wykorzystywane jako oświetlenie zadaniowe różnią się między sobą w zależności od spełnianej funkcji.

Nad blatami roboczymi chętnie montuje się na przykład lampy natynkowe lub oczka wpustowe, które dają sporo światła i pozwalają łatwo wykonywać szereg czynności.

Z kolei nad wyspami kuchennymi i stołami zdecydowanie chętniej umieszcza się lampy wiszące. W wielu przypadkach można wręcz pozwolić sobie na nieco szaleństwa i wykorzysta

modne obecnie duże i ozdobne produkty oświetleniowe. W przypadku szczególnie długich wysp lub stołów sprawdza się zamontowanie kilku lamp wiszących lub jednego, okazałego żyrandola. Lampy tego typu dają naprawdę sporo światła, a przy tym stają się głównym akcentem dekoracyjnym w modnym wnętrzu.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? Warto zastosować kinkiety, choć wiele osób decyduje się także na proste i praktyczne taśmy LED. Z ich pomocą można podkreślić szczególnie ciekawe fragmenty wnętrza, udekorować meble lub zapewnić minimalne oświetlenie do bezpiecznego przemieszczania się wieczorową porą.

Bez trudu znajdziemy obecnie oprawy w niemal każdym modnym stylu. Pojawiają się lampy minimalistyczne, klasyczne, w stylu skandynawskim, a nawet w modnym i dekoracyjnym nurcie art déco.

Oświetlenie do kuchni – praktyczne, komfortowe i piękne

Lampy do kuchni powinny łączyć wszystkie najważniejsze funkcje dobrego oświetlenia. Musi być oczywiście funkcjonalne i gwarantować komfort wykonywania wszelkich zadań. Oprócz tego należy pamiętać o kwestiach stricte dekoracyjnych. To od nich przecież zależy, jak będzie wyglądała nasza kuchnia.

Czy będzie przytulna i przyjazna użytkownikom lub gościom? Wybór należy do nas. Sposobów na oświetlenie kuchni mamy wiele. Warto z nich skorzystać, żeby stworzyć wspaniałą przestrzeń do codziennego życia. Macie już pomysł, jak oświetlić Wasze kuchnie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here