detektory

W każdej Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej musi znaleźć się odpowiedni sprzęt i akcesoria, które umożliwią członkom JOSP przeprowadzanie akcji ratunkowych w sposób prawidłowy i skuteczny. Oprócz armatury, węży strażackich czy sprzętu wysokościowego, niezbędne są detektory. Wyróżniamy kilka rodzajów detektorów, przeznaczonych do wykorzystania w działalności strażackiej.

Czym jest detektor?

Jak może wskazywać nazwa, zadaniem tego urządzenia jest wykrywanie i wskazywanie poziomu stężenia danej substancji w powietrzu. Zdarza się bowiem tak, że strażacy muszą udać się w miejsce wypadku, gdzie występuje ryzyko kontaktu z wyciekiem gazu i innych szkodliwych substancji. Właśnie wtedy niezbędne jest wykorzystanie detektora, który pozwoli strażakom zadecydować, czy mogą podjąć ryzyko przebywania w napotkanych warunkach, aby akcję ratunkową przeprowadzić bezpiecznie i skutecznie.

Rodzaje detektorów dla jednostki straży pożarnej

Wyróżniamy kilka rodzajów detektorów:

  • Detektory prądu – pozwalają wykryć napięcie prądu przemiennego, czyli AC. Przy wypadku w miejscach takich jak hale przemysłowe czy fabryki produkujące sprzęt technologiczny, może nastąpić wyciek substancji, które przewodzą prąd. Detektor umożliwia oszacowanie stopnia ryzyka porażenia prądem w danym środowisku.
  • Detektory promieniowania – podstawowe wyposażenie do ocenienia stopnia ryzyka w przypadku wycieku substancji powodujących skażenie radioaktywne izotopami alfa i beta. Detektor promieniowania pomaga wykryć i zmierzyć stopień promieniowania jonizującego, które powstaje w wyniku takich skażeń. Wykrywa także promieniowanie X i gamma. Musi znaleźć się na wyposażeniu jednostek, które zajmują się ratowaniem sytuacji, gdzie występuje zagrożenie rodzaju chemicznego.
  • Detektory gazowe – wyciek gazu to ogromne zagrożenie. Nie jest widoczny i nie jesteśmy w stanie wykryć go zmysłem węchu, dlatego należy korzystać ze specjalnych detektorów, które pomogą zidentyfikować jego ewentualne stężenie w powietrzu. Wyróżniamy detektory jednogazowe i wielogazowe. Miernik wielogazowy jest niezwykle funkcjonalny, ponieważ pozwala wykryć kilka rodzajów gazów: dwutlenek węgla, siarkowodór, nadmiar tlenu czy gazy wybuchowe znane pod skrótem LEL. Z kolei detektor jednogazowy polecany jest w sytuacji, kiedy wykorzystywany jest jeden rodzaj gazu i chcemy ubezpieczyć się na ewentualność wycieku, aby móc kontrolować jego stężenie. Doskonale sprawdzi się w roli czujnika.

Wszystkie te detektory znajdziesz w asortymencie Strefy 998.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here