Jak wykonać zabudowę kominka z płyt gipsowo-kartonowych?

Posiadanie kominka w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Może być nie tylko awaryjnym źródłem ciepła, ale także świetną ozdobą i uzupełnieniem wnętrza. Tym co w głównej mierze decyduje o jego atrakcyjności jest wkład kominkowy i obudowa. Oba te elementy muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo podczas użytkowania. Materiałem bezpiecznym i pozwalającym na ciekawą aranżację obudowy kominka są płyty gipsowo-kartonowe. Na co warto zwracać uwagę przy takiej realizacji?

Przygotowanie do montażu  

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał, z którego można wykonać obudowę kominka. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy podłączyć wkład do komina i zakończyć wszelkie prace instalacyjne. Następnym krokiem jest wykonanie odpowiednich pomiarów w celu wykonania stelażu z profili stalowych. Na nim oprze się cała konstrukcja obudowy wykonana z płyt g-k. Każdy producent wkładów kominkowych wymaga innych parametrów i wymiarów, więc warto kierować się instrukcją obsługi, aby nie stracić gwarancji. Montaż stelażu zaczynamy od poziomych profili montowanych na podłożu, a dopiero w następnej kolejności możemy zaznaczyć przebieg profili pionowych. Profile należy odpowiednio zamocować do podłoża oraz połączyć między sobą.  

Jak płyt użyć?  

Płyty użyte do wykończenia koniecznie muszą być odporne na ogień. Należy zatem zakupić płyty ogniochronne. WAŻNE! Płyty muszą być montowane w taki sposób, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z płomieniem. Należy w tym celu użyć do izolacji wełny, która z jednej strony posiada warstwę folii aluminiowej. Prawidłowo zamontowana odbija ciepło do środka i tym samym zapobiega powstawaniu pożaru.  

Montaż płyt do stelaża  

Bardzo ważna kwestią jest montaż płyt kartonowo-gipsowych do stelaża. Należy pamiętać o pozostawieniu otworów na kratki wentylacyjne. Użyte do mocowania wkręty nie mogą być rozmieszczone rzadziej niż raz na 15-17 cm. Krawędzie oraz łączenia płyt należy odpowiednio zaszpachlować i zabezpieczyć przy pomocy aluminiowych narożników oraz zbrojonej siatki. Na tym etapie montuje się również ognioodporne kratki wentylacyjne. Po wyschnięciu docieramy szpachlę i gruntujemy cały stelaż. Wykończenie zależy tylko od stylu, który preferujemy. Można użyć do tego celu płytek, kamienia ozdobnego lub najzwyczajniej pomalować na wybrany przez nas kolor. 

Montaż stelaża nie jest trudny, wystarczy tylko odpowiednio zaplanować prace i można cieszyć się samodzielnie wykonaną zabudową kominka.  

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał budowlany umożliwiający szybkie i estetyczne wykończenie każdego wnętrza. Idealne sprawdzi się również do wykonania obudowy kominka. Chcesz poznać więcej zalet płyt g-k? Odwiedź stronę internetową: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k.  

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here