Czeka Cię ważny egzamin, do którego musisz opracować mnóstwo trudnego materiału? Jeśli chcesz, żeby ta misja zakończyła się powodzeniem, zacznij od przygotowania sobie odpowiedniego planu działania i od mądrej organizacji czasu nauki. Dobre, przejrzyste notatki, częste przerwy, pożywne przekąski, elektrolity do picia… Sprawdź, jak uczyć się do egzaminu i co warto mieć pod ręką, by podołać temu wyzwaniu!
Podziel materiał i rób częste przerwy
Ilość materiału, którą należy opanować na konkretny egzamin, często wydaje się przytłaczająca. Przygotowania warto więc zacząć od przemyślanego (i dostosowanego do Twoich możliwości) podziału materiału na mniejsze partie. Przyjrzyj się liście zagadnień wymaganych do egzaminu i pomyśl, jak pogrupować je i ułożyć, by uczyć się sprawniej. Jeśli to możliwe, wyznacz też konkretne cele do danej grupy i sukcesywnie odznaczaj je, kiedy już je wykonasz.
Pamiętaj też o tym, żeby unikać uczenia się w wielogodzinnych ciągach bez żadnych przerw. Może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast przyswajać wiedzę, po prostu się zmęczysz i zestresujesz. Staraj się robić krótkie, ale za to częste przerwy na różne odprężające aktywności, takie jak krótki spacer, ćwiczenia rozciągające czy pielęgnacja domowych roślin. Dodadzą Ci one energii do dalszej pracy!
Przygotuj przekąski, które wspierają pracę mózgu
Niezwykle ważną kwestią, często pomijaną w ferworze nauki, jest odpowiednia dieta, która dostarcza mózgowi niezbędnego do wydajnej pracy paliwa. Oprócz urozmaiconych posiłków głównych, w których królować powinny produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce oraz i chude mięso lub morskie ryby, warto zadbać także o to, by zawsze mieć pod ręką zdrowe przekąski. Pozytywnie na pracę mózgu wpływają między innymi:
- orzechy i migdały
- muesli i płatki zbożowe
- świeże owoce sezonowe oraz proste owocowe koktajle i smoothies
- pestki dyni i słonecznika
- suszone owoce i rodzynki (niesłodzone)
Pamiętaj też o odpowiednim poziomie nawodnienia – pij jak najwięcej wody i świeżo wyciskanych soków.
Sięgaj po elektrolity dla dorosłych
Duży wpływ na to, z jaką skutecznością przyswajasz wiedzę, mają też elektrolity. To wodne roztwory jonów, które mają zdolność przewodzenia prądu – dzięki temu umożliwiają sprawną komunikację między komórkami nerwowymi Twojego organizmu. W okresach wzmożonego wysiłku – czy to fizycznego, czy (jak w Twoim przypadku) intelektualnego – dość trudno jest utrzymać elektrolity na właściwym, optymalnym poziomie.
By więc mózg działał sprawniej, a nauka szła szybko, łatwo i przyjemnie, warto więc sięgać po specjalne elektrolity dla dorosłych. To najczęściej musujące tabletki do rozpuszczenia w szklance wody. Jak często można pić elektrolity? Jeśli odczuwasz taką potrzebę – nawet codziennie. Pamiętaj jednak, żeby nie przekraczać ich zalecanej dziennej dawki.