Jak przygotować ogród na wiosnę?

Pierwszy powiew wiosennego powietrza potrafi zmienić bardzo wiele. Wraz z nim budzi się w nas nowa, pozytywna energia do wykonywania czynności, na które do tej pory nie mieliśmy ochoty, a głowa pełna pomysłów wysyła do ciała bodźce, że już pora ruszyć z miejsca.

Wiosna to czas ogrodowych prac, które słychać wyraźnie zza parkanów i żywopłotów, przechadzając się uliczkami wśród osiedli domów jednorodzinnych. Pięknie wystrzyżone, soczystozielone trawniki obsiane młodą trawką zawsze zwrócą uwagę. Zadbane ogrody, do których po zimowej stagnacji wprowadzono obrzeża trawnikowe czy jakieś innowatorskie pomysły, zawsze cieszą domowników bardziej. Aby jednak odświeżyć swój kawałek zieleni, należy mieć na niego pomysł i uprzednio się przygotować.

Jakie prace w ogrodzie na wiosnę?

Marzec i kwiecień, czyli miesiące zapowiadające wiosnę, sprzyjają wejściu do ogrodu, rozejrzeniu się, ustaleniu planu działania, a następnie przystąpieniu do wykonywania prac. Zapuszczony po zimie obszar wymaga poświęcenia mu uwagi, czym na pewno odwdzięczy się w kolejnych miesiącach. Zaczynając od początku, konieczny jest przegląd stanu drzew i gleby. Często szalejące zimą wichury i zamiecie, mogły uszkodzić drzewostan. Cieplejsze dni sprzyjają także profilaktycznemu podcinaniu gałęzi, bez obaw o to, że drzewo będzie narażone na przymrozki, choć i te mogą jeszcze czasem zaskoczyć.

Prace ogrodowe, które należy wykonać wiosną to także nawożenie drzew, rabat i roślin. Okres wegetacji, który przechodziły zimą kosztował je wiele energii, której teraz trzeba im dostarczyć odpowiednimi składnikami i minerałami, aby te, odpowiednio wzmocnione, wydały wkrótce plony, zrodziły kwiaty i owoce. Użytecznym, a nawet niezbędnym narzędziem okażą się grabie, ponieważ uprzątnięcie liści zalegających na trawniku oraz w innych zakamarkach ogrodu będzie dużo łatwiejsze z ich pomocą. Odrestaurowanie kosiarki także będzie konieczne, ponieważ krótko skoszona trawa zostanie pobudzona do życia i stanie się w przyszłości bardziej gęsta oraz zieleńsza.

Kiedy wszystkie prace badawcze i sprzątające zostaną wykonane, można przystąpić do wysiewów na grządkach oraz sadzenia drzew i krzewów, a także kwiatów na rabatach, czyli najprzyjemniejszej części porządków, która w niejednym wyzwala duszę architekta i wizjonera.

Kratka parkingowa i obrzeża trawnikowe – jak je wykorzystać?

Z pewnością oczy niejednego z nas obyły się już z powszechnymi zastosowaniami ujednolicania nawierzchni w ogrodach lub podjazdach do domów. Stereotypowymi produktami są kostka brukowa, ażury czy kamień. Śledząc jednak trendy i innowacyjne pomysły architektów krajobrazu, warto zwrócić uwagę na elementy takie jak kratka geosystem czy geokratka parkingowa. Zaproponowane produkty idealnie komponują się z otoczeniem, ponieważ mogą być wypełnione dowolną strukturą tym samym wpasowując się w krajobraz dookoła nich. Kratka jest produktem ekologicznym, wykonanym z wysokojakościowych tworzyw, które nie zagrażają środowisku. Jednocześnie wysoka trwałość produktu zapewnia jego długoletniość oraz nie ulega zniszczeniom na warunki mechaniczne tj. jeżdżące pojazdy.

Wspomniana kratka ma jeszcze jedno zastosowanie – budowa zbiornika wodnego. Produkt ten okalający brzeg stawu zapewnia bezpieczeństwo podczas spacerów, a także chroni przed osuwaniem się ziemi do zbiornika. Po jakimś czasie kratka zarasta trawą, idealnie wpasowując się w krajobraz dookoła, dzięki czemu uwydatniony staw przyciąga uwagę czystą wodą oraz zielenią dookoła.

W projektowaniu ogrodu warto więc skusić się na zastosowanie nowatorskich pomysłów, które jednocześnie potrafią służyć środowisku.

Jakie kwiaty do ogrodu na wiosnę?

Niezwykle przyjemnymi pracami ogrodowymi jest z pewnością sadzenie kwiatów. Widok wzrastających roślin, które własnoręcznie włożyliśmy do ziemi, cieszy najbardziej. Aby w jak najbliższym czasie stworzyć wielobarwny szpaler kwiatów w swoim ogrodzie, warto zasiać nagietki, chabry, bratki, stokrotki, dzwonki, niezapominajki, przylaszczki, krokusy czy kaczeńce.

Wybór jest ogromny, a ostateczna decyzja należy do nas. Nasz bowiem, starannie wypielęgnowany kawałek zieleni ma cieszyć nas przez kolejne kilka miesięcy, dlatego warto zadbać o to, aby wszystko było przemyślane i wykonane prawidłowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here