Pękające pięty - groźna przypadłość?

Zaniedbane pięty w konsekwencji prowadzą nie tylko do rogowacenia skóry, ale skutkują również pęknięciami. Skóra traci swą elastyczność i zaczyna pękać. Pęknięcia dotyczą zazwyczaj naskórka, zdarza się jednak, że sięgają aż skóry właściwej, wywołując krwawienie oraz trudne do zniesienia odczucia bólowe podczas obciążania stóp. Te pęknięcia nazywa się rozpadlinami, które są narażone na zakażenie chorobotwórczymi bakteriami. Jako główne powody pękania skóry na piętach można wymienić:
– źle dobrane obuwie – za ciasne, z twardą/cienką podeszwą lub z materiałów syntetycznych
– nadwaga
– zaburzenia hormonalne
– brak odpowiedniej pielęgnacji
– odwodniony organizm
– zbyt częste, agresywne ścieranie naskórka z podeszwy stopy ( skutkuje większym narastaniem, a w następstwie pękaniem)
– niedobór witaminy A
-choroby: łuszczyca, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów
Gdy zauważymy coś niepokojącego na swoich stopach, przypominające pęknięcia najlepiej od razu udać się do specjalisty. W gabinecie podologicznym uzyskamy odpowiednią pomoc. Podolog za pomocą specjalnych diamentowych frezów i dłuta podologicznego oczyści dokładnie każde pęknięcie i zaleci specjalny preparat do stooswania w domu. Zastosowane leczenie podologiczne jest bezbolesne. Efekt widoczny jest zazwyczaj już po kliku dniach. Jest to jednak uzależnione od stanu pęknięć w jakim zostało rozpoczęte leczenie. W niektórych przypadkach zabieg ten musi być stosowany kilkakrotnie w regularnych odstępach czasowych.
Po całkowitym wyleczeniu pękających pięt warto pamiętać o zapobieganiu efektowi pękania skóry na piętach. Codziennie należy aplikować krem przeznaczony do stóp. Najlepiej żeby w składzie takiego kremu znajdował się mocznik 5-10%, lanolina, masło shea czy gliceryna. Powinniśmy nosić jedynie wygodne obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, a także unikać samodzielnego usuwania zrogowaceń. W razie potrzeby można wykonać u fizjoterapeuty specjalne wkładki, które odciążą pięte i zminimalizują ryzyko wystąpienia pęknięć.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here