migrena

Migrena to nie tylko silniejszy ból głowy, ale poważne schorzenie neurologiczne. Jeśli go doświadczasz, powinieneś wprowadzić do swojej codzienności określone działania profilaktyczne oraz wyposażyć swoją apteczkę w odpowiednie leki. Kiedy tylko wiesz, że aura sprzyja napadowi migreny, ale jeszcze nim nią nie jest, warto najpierw próbować metod naturalnych.

Skąd bierze się migrena?

Prawdopodobnie jej przyczyną jest nadmierne wydzielanie serotoniny. To proces, w którym silny ból głowy jest poprzedzony gwałtownym skurczem i późniejszym rozkurczem naczyń krwionośnych. Zwiększone ryzyko zachorowania na to schorzenie występuje między 22. a 55. rokiem życia, dodatkowo czynnikami predysponującymi są: płeć (migrena częściej dokucza kobietom), czynnik genetyczny, otyłość, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia snu. Żeby zapobiec rozwinięciu się silnego bólu głowy, należy już na jego wczesnym etapie zastosować odpowiednie środki. Może to być Amol np. https://www.i-apteka.pl/product-pol-345-AMOL-plyn-100ml.html, znany ze swoich kojących właściwości. Preparat stosuje się na czoło, skronie i szyję, lekko wcierając go w skórę. Jeśli to nie pomoże, skorzystaj z powszechnych w użyciu niesteroidowych leków zapalnych lub opioidów, przepisanych przez lekarza. Co jeszcze można wypróbować?

1.      Odpowiednia dieta na migrenę

Osoby cierpiące na migrenę powinny zachować regularność posiłków i nie dopuszcza

do uczucia głodu. Wiąże się to ze spadkiem poziomu glukozy we krwi i często wywołuje napad bólu. Zaleca się także spożywanie posiłków o umiarkowanej obfitości. Ważne jest śniadanie i gotowe przekąski w torbie, na wypadek, gdyby przesunął się czas posiłku. Należy zadbać o menu, w którym znajdują się węglowodany złożone, ponieważ glukoza uwalnia się z nich wolniej i przez to dłużej dają uczucie sytości. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, kasze, razowy makaron, brązowy ryż, a także warzywa, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Nawodnienie jest kluczowe – należy wypijać około 2 l wody dziennie. Poza tym niewskazany jest alkohol, kawa, energetyki i słodycze, a przede wszystkim czekolada.

2.      Styl życia – ważny czynnik w redukcji bólów migrenowych

Przemęczenie i niewyspanie mogą być impulsem do pojawienia się migreny. Zadbaj o co najmniej 7 godzin snu oraz stałe pory chodzenia do łóżka. W tym aspekcie ważne jest unikanie oglądania telewizora, korzystania z komputera, smartfona, czy innych urządzeń ekranowych. Regularna aktywność o umiarkowanym natężeniu zmniejsza częstotliwość i intensywność migren, pomaga także w radzeniu sobie ze stresem. Osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy powinny jednak unikać zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Zwiększenie aktywności fizycznej należy przeprowadzać stopniowo.

3.      Stres i jego wpływ na pojawienie się migreny

Kiedy dopadnie Cię migrenowy atak, połóż się w cichym i wygodnym miejscu i spróbuj go przeczekać. W pomieszczeniu zlikwiduj wszelkie źródła światła, zasłoń okna i zgaś lampy, dzięki temu złagodzisz objawy światłowstrętu. Spróbuj zasnąć – sen może złagodzić ból, w tym czasie zaczną działać leki. Stosuj też ciepłe lub zimne okłady. Ból koi także gorący, rozluźniający prysznic. Ulgę może przynieść delikatny ucisk tętnicy skroniowej po stronie bólu. Unikaj sytuacji stresujących i dbaj o siebie, stosując aromatyczne kąpiele i masaże. Postaraj się jak najwięcej wyciszać. Lekarze polecają wypróbować terapie oddechowe, medytację, a nawet jogę, które redukują poziom stresu w organizmie.

4.      Unikanie silnych bodźców zewnętrznych

Badania dotyczące migreny pokazują, że może je wywołać nagły impuls – niespodziewana wiązka świetlna, dźwięk czy też intensywny zapach. Unikaj zatłoczonych i hałaśliwych miejsc oraz silnego słońca, które też może spowodować napad migreny. U kobiet często takie bóle pojawiają się w czasie przekwitania, więc warto udać się po poradę do lekarza. Hormony odgrywają znaczącą rolę w pojawieniu się ostrych bóli głowy i na to lekarz powinien zwrócić uwagę. Ponad warto pić napary ziołowe, np. z kozłka lekarskiego lub melisy oraz włączyć do codziennej diety suplementy, a w szczególności magnez.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here