Jedno pomieszczenie w swoim domu lub mieszkaniu śmiało możemy pomalować sami. Aby jednak pomalowany sufit i ściany ładnie wyglądały i nie zaczęły szybko się łuszczyć musimy je dobrze przygotować zanim zaczniemy malować.

Czy musimy myć sufit?

Jeżeli pomieszczenie było niedawno malowane nie musimy myć ani sufitu, ani ścian. Jeśli jednak wnętrza dawno nie odświeżaliśmy, musimy je umyć. Koniecznie trzeba bowiem usunąć z nich osady, brud i kurz. Sufit i ściany myjemy ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. W przypadku dawno nie malowanych wnętrz, może się okazać, że sufit i ściany trzeba myć kilka razy. Może to okazać się konieczne także, jeśli na ścianie są zacieki.

Czy niekoniecznie trzeba gruntować sufit oraz ściany?

Preparaty do gruntowania zmniejszają zużycie farby, sprawiają, że przylega ona lepiej do powierzchni. Jeśli podłoże jest czyste nie musimy go gruntować, chyba, że zaleca to producent farby. Powierzchnie mocno zniszczone, ale także tynki i podwieszane sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych należy zagruntować.

Jak właściwie malować sufit?

Malowanie sufitu zaczynamy od znajdujących się przy oknie narożników. Naroża malujemy wąskim wałkiem lub pędzlem. Jeżeli sufit trzeba pomalować kilka razy, kolejne warstwy musimy nakładać w kierunku przeciwnym, dzięki temu cały sufit zostanie dokładnie pokryty farbą. Aby nie było widać na nim smug, ostatni raz malujemy go w kierunku od okna do ściany wewnętrznej. Jeżeli nie malujemy całego pomieszczenia na biało, zabezpieczamy sufit przyklejając taśmę malarską.

Jaką farbę wybrać?

Sufit możemy pomalować standardową farbą ścienną lub wybrać farbę specjalnie przeznaczoną do malowania sufitów. Wśród nich znajdziemy między innymi farby antyrefleksyjne. Są one idealne do malowania sufitów, którym daleko jest do doskonałości. Idealnie bowiem maskują wszystkie nierówności. W przypadku nierównych sufitów sprawdzi się także farba matowa. Wśród oferowanych farb ściennych są także farby uniwersalne, a więc takie, którymi można malować zarówno sufit jak i ściany. Mają one jedną wadę: są białe. Jeśli więc nie chcemy malować całego pomieszczenia na biało musimy kupić dwa kolory: śnieżnobiałą na sufit i w wybranym kolorze zna ściany. Do wyboru mamy farb o satynowej, półbłyszczącej, matowej lub błyszczącej powłoce. Zwracajmy uwagę także na ich wydajność, odporność na szorowanie i wilgoć.

Malowanie pomieszczenia zawsze zaczynamy od pomalowania sufitu. Pamiętajmy, aby malując go przesuwać się od okna w kierunku znajdującej się naprzeciwko ściany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here