PowerLine

Technologia PowerLine Communication (PLC) dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć na świecie tego rodzaju rozwiązania stosowane są już od dawna. Chodzi tu o przesył danych za pośrednictwem sieci elektrycznej.

Działanie PLC

Technologia PLC to doskonała alternatywa dla tradycyjnych sieci Ethernet. Wszędzie tam gdzie mamy dostępne gniazdka elektryczne możemy korzystać z sieci elektrycznej jako alternatywnego sposobu przesyłu danych po sieci wewnętrznej. Jest to rozwiązanie nie wymagające nowego okablowania, o wiele szybsze i mniej kapryśne niż domowe sieci bezprzewodowe.
Do jednego z gniazdek, najlepiej położonego w pobliżu modemu lub routera, podpinamy nadajnik PLC, podłączony zwykłym kablem ethernetowym do urządzenia dostarczającego internet. W pobliżu komputera podłączamy do gniazdka odbiornik, a od niego kabel do karty sieciowej.

Ograniczenie przesyłu

W zależności od tego czy mamy w domu starą czy nową sieć elektryczną, możemy się spodziewać lepszych lub gorszych transferów. W przypadku starszych sieci, z przewodami dwużyłowymi, prędkość przesyłu będzie mniejsza. Nowoczesne sieci, z trój-żyłowym okablowaniem, gwarantują większą prędkość transferu.

Przepustowość jest również ograniczona przez zastosowany sprzęt. W sprzedaży znajdziemy zarówno modele pozwalające na transfer z prędkością 200 Mb/s, jak i takie, które pozwalają przesyłać dane z prędkością 1200 Mb/s. trzeba pamiętać o tym, ze jest to maksymalna prędkość urządzeń, praktycznie niemożliwa do otrzymania w domowych warunkach. Trzeba się więc liczyć z tym, że rzeczywiste transfery będą niestety nico niższe. Dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o mocniejszym urządzeniu.

Przesył danych a działanie sieci

Jako że dane są przesyłane po tych samych przewodach, które przez cały czas służą do przekazywania prądu do urządzeń elektrycznych, spadek prędkości może być również obserwowany przy uruchomieniu niektórych z nich. Włączenie pralki czy odkurzacza może mieć wpływ na znaczący spadek prędkości, jeżeli będzie to ta sama faza, z której korzysta sieć PLC.
Spowolnienie działania może być również spowodowane podłączeniem nadajnika lub odbiornika do listwy zasilającej. Najlepsze transfery osiąga się zawsze przy bezpośrednim podłączeniu ich do gniazdka.

Wiele wskazuje na to, że metoda ta może wkrótce zdominować myślenie o sieciach domowych również w Polsce. Znając nasze zamiłowanie do wynalazków ułatwiających kontakt z internetem, zapewne wkrótce będziemy mogli tego typu urządzenia kupić nie tylko w internecie, ale też w każdym szanującym się sklepie z akcesoriami komputerowymi.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here