Bagaż na pokładzie

Podróżowanie samolotem jest komfortowe i przede wszystkim bardzo szybkie, co obecnie jest bardzo ważnym czynnikiem. To najwygodniejsza forma transportu, dlatego jest tak chętnie wybierana przez miliony turystów, ludzi biznesu i polityków na całym świecie.

Szybkość, stosunkowo niska cena i wygoda to najważniejsze plusy samolotów. Jednak poruszanie się nimi związane jest z mnóstwem zasad i wymogów, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jednym z największych minusów są ograniczenia dotyczące bagażu. Wielu przedmiotów nie można mieć na pokładzie, bagaż musi mieć odpowiednią wielkość i wagę etc. Warto zatem już wcześniej przygotować się do podróży – w przeciwnym razie na lotnisku może czekać na nas przykra niespodzianka. Wielu producentów projektuje walizki dedykowane konkretnym liniom, które same ustalają zasady przewozu, np. według Qatar Airways bagaż może mieć różną wagę, a limit ustalany jest na podstawie długości lotu.

Co można zabrać na pokład

Główne ograniczenia, na które napotkamy, dotyczą przewożenia płynów. W bagażu podręcznym, który mamy stale przy sobie możemy zapakować maksymalnie litr płynów podzielony na mniejsze, maksymalnie stumililitrowe pojemniki. Przepis ten dotyczy m.in. szamponów, balsamów, płynów do płukania ust i do soczewek kontaktowych, a także napojów i alkoholu. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na kupowanie picia od stewardessy? Nie, ponieważ możemy wnieść na pokład każdą rzecz, którą kupimy już za bramką. W Qatar Airways bagaż kabinowy nie może przekraczać 15 kg, jednak wszystkie pakunki ważone są podczas przechodzenia przez bramki. To oznacza, że możemy dokupić w lotniskowym sklepie dowolną ilość produktów. Nikt z pasażerów jednak nie przesadza z zakupami, ponieważ ceny w takich placówkach są bardzo wyśrubowane (właśnie ze względu na to, aby nieco zniechęcić podróżnych do kupowania zbyt dużej ilości jedzenia, picia, czy gadżetów).

Wyjątki

Wyjątkiem od powyżej opisanej reguły są napoje lub płynne pokarmy dla dzieci. Bywa jednak, że obsługa lotniska podczas kontroli prosi o skosztowanie przewożonych produktów. Można również przewozić lekarstwa w płynnej formie, a także inne niezbędne akcesoria medyczne.

Inne przedmioty

Nie można mieć ze sobą żadnych przedmiotów, które posiadają ostrza, czy zaostrzone krawędzie mogące posłużyć jako broń. Jeżeli planujemy mieć w bagażu np. nożyczki, golarki, a nawet parasol ze szpikulcem, wówczas musimy spakować je do tzw. bagażu rejestrowanego. W przypadku Qatar Airways mniejszy bagaż „problemowy” musi być dodatkowo zapakowany w foliowy worek strunowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here